Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Zaopiekowali się miejscami pamięci. Teraz opowiada o tym strona internetowa

czwartek, 06 kwietnia 2017 16:11 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Zaopiekowali się miejscami pamięci. Teraz opowiada o tym strona internetowa
Zaopiekowali się miejscami pamięci. Teraz opowiada o tym strona internetowa
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Uczniowie z 66 świętokrzyskich szkół zaopiekowali się setką miejsc pamięci narodowej a to wszystko uwiecznili na zdjęciach. Kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej udostępniła materiał fotograficzny w internecie. Akcja, która zorganizowana została w zeszłym roku będzie kontynuowana.

Zapalili znicz pamięci. Symbolicznie. Do tego też nawoływało hasło inicjatywy kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Kuratorium Oświaty i Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Akcja zapoczątkowana została w kwietniu zeszłego roku z okazji Miesiąca Pamięci Narodowej. W jej ramach uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili 100 pomników lub krzyży i wykonali przy okazji niemal 300 zdjęć. Fotografie udostępnione zostały na specjalnej stronie internetowej pod adresem zapalzniczpamieci.pl.

- To miejsca związane z wydarzeniami i postaciami, które uczestniczyły w II wojnie światowej - mówi Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN.

Akcja „Zapal znicz pamięci” to przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych i edukowanie o lokalnej historii. Dla niewielkich społeczności, publikacja zdjęć na portalu prowadzonym przez profesjonalną instytucją to także możliwość pochwalenia się swoimi działaniami. - Praktycznie każdy mieszkaniec nawet najmniejszej miejscowości, kto chce by jego miejsce zaistniało w pamięci zbiorowej, może je bardzo szybko pokazać. Warto byśmy wiedzieli, że takich bardzo ważnych miejsc związanych z wydarzeniami z przeszłości w regionie świętokrzyskim mamy bardzo wiele - mówi Marek Maciągowski, dyrektor OMPIO. - Odpowiadamy na potrzeby chwili. Młodzież lubi angażować się, ceni możliwości internetu. W związku z tym, że upamiętniają przodków i uczą się o przeszłości mogą także zobaczyć siebie na tych zdjęciach i bardziej utożsamić się z historią – mówi naczelnik biura IPN w Kielcach. Nadesłane zdjęcia i opisy, przed publikacją w sieci zostały zweryfikowane przez historyków. Ten materiał okazał się cenny, ponieważ, o ile IPN ma wiedzę na temat istotnych zdarzeń z dawnych lat, nie zawsze wie, że są one w jakiś sposób upamiętniane.

Akcja „Zapal znicz pamięci” nie kończy się. Mogą do niej dołączyć wszyscy, nie tylko uczniowie świętokrzyskich szkół.

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO