Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Zakażeni koronawirusem masowo wykupowali amantadynę. Ministerstwo Zdrowia zareagowało

środa, 02 grudnia 2020 15:19 / Autor: Magdalena Nowak
Zakażeni koronawirusem masowo wykupowali amantadynę. Ministerstwo Zdrowia zareagowało
Zakażeni koronawirusem masowo wykupowali amantadynę. Ministerstwo Zdrowia zareagowało
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Ministerstwo Zdrowia zarządziło ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu w aptekach amantadyny. Popularność tego leku wzrosła po tym, jak informację o jego skuteczności w leczeniu Covid-19 podał lekarz z Przemyśla.

Amantadyna jest od lat stosowana w leczeniu choroby Parkinsona a także w zakażeniach wirusem grypy typu A. Włodzimierz Bodnar ,pediatra i specjalista chorób płuc, twierdzi, że za pomocą amantadyny możliwe jest wyleczenie Covid-19 w 48 godzin. W swojej publikacji lekarz podkreślił, że ma udokumentowane sto przypadków wyleczeń stosowaną przez siebie metodą, a kolejnych ozdrowieńców, którzy byli jego pacjentami, przybywa.

Do tej pory oficjalnie nie potwierdzono skuteczności tego preparatu w leczeniu choroby wywołanej koronawirusem Sars-CoV-2. Pomimo tego wiele osób na własną rękę wykupywało preparat z aptek.  

– To jest lek stosowany z przepisu lekarza głównie w chorobie Parkinsona. W momencie gdy lekarz z Przemyśla podał w przestrzeni medialnej informacje, że używa owego medykamentu w leczeniu koronawirusa, zainteresowanie lekiem wzrosło również w województwie świętokrzyskim  – informuje Robert Gocał, prezes Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

– Wykupywanie leków, o których usłyszmy w mediach nie ma sensu i ostrzegamy przed tym. Informacje o leczeniu tym medykamentem koronawirusa nie są potwierdzone, a w efekcie może braknąć amantadyny dla pacjentów, którzy powinni ją przyjmować w chorobie Parkinsona – dodaje Robert Gocał.

Minister Zdrowia zdecydował, że w tej sytuacji lek będzie objęty reglamentacją. Od grudnia obowiązuje obwieszczenie w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu Viregytu-K, w którego składzie jest amantadyna. Ilość leku wydawanego w aptece  na jednego pacjenta nie może przekroczyć trzech opakowań na 30 dni.

Jednocześnie Viregyt-K może być ordynowany i wydawany wyłącznie we wskazaniach objętych refundacją, czyli w przypadku choroby i zespołu Parkinsona oraz w leczeniu dyskinezy. Apteka nie może zatem wydać leku, jeśli lekarz przepisał go poza wskazaniami do jego refundacji, czyli za pełną odpłatnością.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO