Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Zachęcają do wakacyjnego wypoczynku w Polsce

poniedziałek, 04 lipca 2022 19:55 / Autor: Michał Łosiak
Zachęcają do wakacyjnego wypoczynku w Polsce
Zachęcają do wakacyjnego wypoczynku w Polsce
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W poniedziałek, 4 lipca, Mobilne Centrum Edukacji Turystycznej odwiedziło Kielce. To akcja Polskiej Organizacji Turystycznej zachęcająca dzieci i ich opiekunów do spędzenia wakacji w Polsce i wykorzystywania bonu turystycznego. Czy jednak akcja powinna odbywać się w czasie, gdy szkoły stoją puste? – To jest doskonały termin, ustalony z wszystkimi gminami naszego powiatu – zapewnia Marcin Różycki, wiceprezes POT.

Mobilne Centrum Edukacji, które obecnie znajduje się w Zespole Szkół nr 2, to nowoczesna, multimedialna przestrzeń pozwalającą na edukację poprzez zabawę. Podzielona jest na kilka stref, a przy wejściu gości wita humanoidalny robot Pepper. Dzieci i młodzież korzystają m.in. ze specjalnych aplikacji, stołów multimedialnych, tabletów z aplikacjami, czy rozwiązań wirtualnej rzeczywistości. Nie brakuje także tradycyjnych gier i zabaw, takich jak choćby kompletowanie plecaka turystycznego, testowanie sprzętu rekreacyjnego, kompletowanie apteczki turystycznej czy nauka korzystania z kompasu. Jedna ze stref została przygotowana przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze. Ratownicy zapoznają w niej młodych turystów z zasadami zachowania w górach oraz udzielania pierwszej pomocy.

– Cieszę się, że po raz kolejny centrum wizytuje nasz region. Będzie ono również w Busku-Zdroju. My, dzięki temu projektowi, kształtujemy i edukujemy młodego turystę tak, aby przede wszystkim wybierał polskie kierunki i by chciał ni zwiedzać oraz przyjeżdżać do miejsc w naszym kraju – tłumaczy Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Jednym z celów projektu jest zachęcenie do wykorzystywania bonu turystycznego.

– To duży program, który wspomaga nie tylko rodzinę, ale i przedsiębiorców. W sposób nowoczesny – z tabletami, wirtualnymi goglami – pokazujemy polską turystykę, zachęcając do odwiedzania polskich miejscowości i atrakcji – wyjaśnia Marcin Różycki.

Trwają wakacje. Szkoły stoją puste, a część rodziców z dziećmi podjęła już decyzję o miejscu tegorocznego wypoczynku. Czy to dobry czas na organizację wydarzenia?

– To jest doskonały termin, ustalony z wszystkimi gminami naszego powiatu. Odzew był spory. Okazało się, że autokarami wszyscy zjeżdżali do Kielc po to, aby dzieci miały większą wiedzę. Najmłodszych nam nie brakuje. Pamiętajmy też, żę w tej szkole są organizowane obozy dla dzieci z Ukrainy. One też będą miały okazję zobaczyć Polskę od strony turystycznej – odpowiada wiceprezes POT.

Centrum będzie w Kielcach do wtorku, 5 lipca. Później przeniesie się do Buska-Zdroju.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO