Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wyruszył Rajd Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych

sobota, 13 sierpnia 2022 11:02 / Autor: Wojciech Dudkowski
Wyruszył Rajd Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych
Wyruszył Rajd Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Cztery grupy rowerzystów z czterech powiatów województwa świętokrzyskiego wyruszyły w sobotę, 13 sierpnia szlakiem Brygady Świętokrzyskiej. Po drodze odwiedziły miejsca pamięci związane z żołnierzami Armii Krajowej. Wszyscy spotkają się na mecie w Lasocinie.

Grupa z powiatu kieleckiego swoją trasę rozpoczęła pod Dębem Bartkiem w Zagnańsku. Na czele peletonu pojechał starosta Mirosław Gębski

- Dzisiejsza pogoda nam niestraszna, tym bardziej, że żołnierze podziemia II wojny światowej i podziemia antykomunistycznego szli do lasu, czy był deszcz, mróz, śnieg i zawieja. Głównym celem rajdu jest odkłamanie czarnej legendy, którą została otoczona Brygada Świętokrzyska podczas wielu lat władzy komunistycznej – zaznacza.

Wśród rowerzystów obecni był także wójt gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski.

- To ważna impreza dla mieszkańców gminy Zagnańsk, gdyż zaczyna się spod Dębu Bartka. Chcemy stworzyć taką infrastrukturę i działania promocyjne, aby pokazać, że gmina Zagnańsk jest przyjazna rowerzystom, że można na rowerze odwiedzić ciekawe zakątki takie jak Dąb Bartek, ruiny pieca hutniczego w Samsonowie, ślady tetrapoda, plac zabaw, a także wiele terenów leśnych. Budujemy też ścieżkę rowerową do Kielc – podkreśla.

Na trasę wybrała się także przewodnicząca rady gminy Renata Pisiakowska.

- To dobry wyjazd, zarówno dla zdrowia, jak i dla ducha. Promujemy naszą gminę, to też zachęcenie młodych ludzi, którzy chcieliby tutaj aktywnie spędzić czas – mówi.

Choć rano padał deszcz, nie odstraszyło to zapisanych na rajd rowerzystów.

- Pogoda nawet zmotywowała mnie jeszcze bardziej, żeby pojechać. Chcemy uczcić pamięć Brygady Świętokrzyskiej, dla nas, patriotów to ważna sprawa – mówi Daniel, który na rajd przyjechał z Kielc.

- Jest to zacna impreza, koledzy uczestniczyli już w poprzednich edycjach – wypadało dołączyć – mówi Waldemar z Kielc.

Uczestnicy rajdu z powiatów: kieleckiego, włoszczowskiego, jędrzejowskiego i koneckiego, po południu dojadą na metę w Lasocinie. Na Placu nad Stawkiem odbędzie się ognisko, biesiadowanie i śpiewanie pieśni patriotycznych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO