REGION
Wspólne leczenie uzdrowiskowe dla małżonków
Coraz częściej dochodzi do rezygnacji z leczenia uzdrowiskowego. Nie jest to jednak decyzja ze względu na lepsze samopoczucie. Małżeństwa, które otrzymują różne terminy lub brak możliwości zakwaterowania w tym samym pokoju, tracą zainteresowanie taką formą leczenia.
– Najczęstsze pytania, które słyszą nasi pracownicy dotyczą wspólnego wyjazdu na leczenie z małżonkiem/małżonką oraz ich wspólnego zakwaterowania. Pacjenci coraz częściej rezygnują z wyjazdów na leczenie uzdrowiskowe ze względu na brak możliwości otrzymania w uzdrowisku wspólnego pokoju – informuje Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik Świętokrzyskiego Oddziału NFZ.
Jednak przepisy nie nakładają obowiązku pozytywnego rozpatrywania postulatów pacjentów dotyczących wspólnego pobytu na leczeniu uzdrowiskowym.
– Prawnie nie istnieje instytucja łączenia skierowań. Leczenie uzdrowiskowe jest dziedziną medycyny. W żadnym rodzaju świadczeń nie ma wspólnych dla małżeństw skierowań na leczenie. Potwierdzone skierowanie gwarantuje miejsce zakwaterowania w pokoju, ale nie oczekiwany typ tego pokoju. Te same zasady dotyczą leczenia uzdrowiskowego. Skierowanie dotyczy stanu zdrowia konkretnego pacjenta. Wspólny wyjazd na leczenie uzdrowiskowe może nastąpić, jeżeli zaistnieją przesłanki medyczne i organizacyjne dla dwojga pacjentów – mówi rzecznik.
Aby oddział NFZ rozpatrywał skierowania wspólnie, przy uwzględnieniu powyższych okoliczności, należy zgłosić się do NFZ lub wysłać prośbę o chęci wspólnego wyjazdu. Instytucja może, ale nie musi uwzględnić takiej prośby np. w przypadku skierowania pacjentów na różne rodzaje leczenia uzdrowiskowego lub różne kierunki lecznicze.
- Zmiana miejsca i terminu leczenia uzdrowiskowego może nastąpić tylko w szczególnych, udokumentowanych przypadkach, a zwłaszcza gdy powodem jest: wypadek losowy lub choroba świadczeniobiorcy. Oczywiście potwierdzona dokumentacją medyczną – dodaje Białas-Sitarska.
Zwrot do oddziału potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe, a także wnioski o zmianę terminu albo miejsca leczenia traktowane są jako rezygnacja z leczenia uzdrowiskowego. Informacja na ten temat jest zawarta w wydruku potwierdzenia skierowania, które otrzymuje pacjent.
– Warto również pamiętać, że kwestie zakwaterowania, pacjent uzgadnia bezpośrednio z placówką medyczną. Oddział wojewódzki NFZ nie pośredniczy w przyznawaniu i rezerwacji określonego rodzaju pokoju – zauważa rzecznik.
Obecnie czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowego w świętokrzyskim NFZ wynosi średnio 10 miesięcy.
Polecamy również: Sesja Noworodkowa Kielce w studiu fotograficznym Żanety Kosmali