REGION
WOT wspiera kolejne Domy Pomocy Społecznej
Świętokrzyscy terytorialsi poszerzają wsparcie społeczności lokalnej. Od tego tygodnia wspomagają personel DPS w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.
Od poniedziałku żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z podchorążymi Wojskowej Akademii Technicznej wspierają Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie oraz drugi już DPS w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do każdej z tych placówek skierowanych i zakwaterowanych na miejscu zostało po czterech żołnierzy. W obu przypadkach chodzi o pomoc personelowi tych placówek.
– Poprosiłem o pomoc wojsko, ponieważ obecna sytuacja nałożyła na nas wiele nowych obowiązków, których przy naszej liczbie personelu nie mogliśmy spełnić. Na przykład na stołówce gromadziło się przy każdym posiłku około stu mieszkańców, a w tej chwili takich sytuacji musimy unikać. Żołnierze roznoszą wszystkim posiłki do pokoi, przerastałoby możliwości naszego personelu, a także przyjmują pacjentów przychodzących na rehabilitację. Każdemu przed wejściem jest mierzona temperatura oraz robiony wywiad epidemiologiczny. Terytorialsi wspomagają również pielęgniarki i salowe - mówi ks. Jan Jagiełka, dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.
W sumie w sześciu Domach Pomocy Społecznej w województwie Świętokrzyskim ponad dwudziestu terytorialsów i podchorążych służyło lub służy pomocą personelowi.
Brygady obrony terytorialnej w całej Polsce wspierają obecnie kilkadziesiąt Domów Pomocy Społecznej, ale liczba ta wciąż rośnie. Udzielane wsparcie obejmuje m.in. dostawy żywności i środków ochrony osobistej, kontrolę sanitarną, ewakuację medyczną personelu i pensjonariuszy, wsparcie logistyczne, pobieranie wymazów czy też przeprowadzanie wywiadów epidemiologicznych.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem już od 6 marca – w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest około 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.