Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

WOT podsumował działania w walce z koronawirusem

wtorek, 09 czerwca 2020 12:43 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Wsparcie szpitali, służb sanitarnych, samorządów oraz policji to tylko niektóre działania jakie podjęła Dziesiąta Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej w walce z koronawirusem. Żołnierze dotarli z pomocą do około 80 tysiąca osób, przekazując m.in. ponad milion maseczek oraz 28 tysięcy przyłbic.

Jak podkreśla Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski program "Odporna Wiosna" dotyczy wszystkich działań związanych z bezpieczeństwem medycznym mieszkańców województwa świętokrzyskiego. – Współpraca jaka rozwinęła się przez te kilka miesięcy, to przykład modelowej współpracy służb cywilnych z wojskowymi służbami. Nie wchodzimy sobie w kompetencje, a mimo to wypracowaliśmy model, który w znakomity sposób wzmacnia  nasze procedery, w stosunku do przeciwdziałania skutkom epidemii i nie tylko– dodał wojewoda. 

W sumie w działaniach brało udział ok. 1100 żołnierzy, w tym blisko 150 podchorążych i podobna ilość żołnierzy zawodowych. – Na ten moment dotarliśmy z pomocą do około 80 tysięcy mieszkańców województwa. Była to pomoc różnoraka, począwszy od transportu żywności, leków czy środków zarówno dla osób przebywających na kwarantannie jak i innych potrzebujących. Na wniosek wojewody rozdysponowaliśmy ponad 1,1 maseczek ochronnych oraz 28 tysięcy przyłbic dla placówek służby zdrowia oraz placówek edukacyjnych – wymienia pułkownik Grzegorz Motak, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Zrealizowaliśmy 320 transportów różnych rodzajów na łączną liczbę 1 000 ton. Na ten moment pomagamy w walce z koronawirusem 22 placówkom medycznym w województwie świętokrzyskim – dodaje pułkownik Motak.

Żołnierze 10 .ŚBOT jako jedyni w kraju sprawowali całodobową opiekę nad chorymi na COVID-19 w starachowickim izolatorium. Wspierali również organizacje pozarządowe oraz samorządy. Mundurowi będą kontynuowali swoje działania w ramach operacji "Trwała odporność".

 

 

 

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO