REGION
Wojewoda wręczyła honorowe statuetki
Nagrody wojewody „Laur Świętokrzyski 2016” rozdane. Komitet honorowy statuetki w siedmiu kategoriach. „Człowiekiem Roku” został Sławomir Szmal, bramkarz Vive Tauronu Kielce. Wyróżnienia wręczone zostały podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia z gali.
W skład komitetu honorowego nagrody weszli: Biskup Kielecki ks. Jan Piotrowski, rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Wiesław Trąmpczyński i rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. Jacek Semaniak. To oni zdecydowali o tym, do kogo trafiły honorowe wyróżnienia.
W kategorii „Gmina wiejska” Laur powędrował do gminy Bieliny. Statuetkę z rąk wojewody Agaty Wojtyszek odebrał wójt Sławomir Kopacz. - To dowód na to, że działania gminy są zauważalne z poziomu województwa świętokrzyskiego. Laur jest dużym wyróżnieniem, również dla mieszkańców. Gmina Bieliny jest wyjątkowa, ponieważ cały jej teren objęty jest różnymi formami ochrony. Trudno lokalizować tutaj zakłady przemysłowe. Największym kapitałem są ludzie, którzy są kreatywni. Przy wspólnym działaniu szukamy kierunków rozwoju. Pozyskaliśmy sporo środków unijnych i rządowych, mamy plany na następne lata. Myślę, że to spowodowało, że zostaliśmy zauważeni – komentował Sławomir Kopacz.
Spośród nominowanych w kategorii „Gmina miejska” doceniona została gmina Staszów. Tytuł „Przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie” otrzymało Przedsiębiorstwo Handlowo-Techniczne SUPON w Kielcach. „Liderem dobroczynności” tym razem okrzyknięty został Świętokrzyski Klub Amazonki przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. - To dla mnie zaszczyt występować w tej właśnie kategorii. Od razu człowiek się zastanawia, co oznacza ta dobroczynność. Dobrze robić? Dobrze czynić? Dobroczynność wpisuje się w nasz statut. Nasza współpraca na zasadzie wolontariatu funkcjonuje na co dzień. My wszystkie nosimy w sobie potrzebę pomocy drugiemu. Jesteśmy też pacjentkami, które kierują swoją uwagę w stronę innych chorych – mówiła Alicja Korczak, szefowa Amazonek.
Wśród wyróżnionych „Laurem Świętokrzyskim 2016” znalazło się wielu sportowców. Za „Osiągnięcie sportowe roku 2016” uznane zostały ostatnie dokonania Klubu Sportowego Vive Kielce. W najbardziej prestiżowo brzmiącej kategorii „Człowiek roku” komitet nagrodził bramkarza Vive Tauronu Kielce Sławomira Szmala. - Pierwszy raz otrzymuję takie wyróżnienia. Szczerze mówiąc zastanawiam się, co ja takiego zrobiłem, by sobie na nie zasłużyć – mówił. Przypomnijmy, że Sławomir Szmal jest ambasadorem rządowego programu „Klub”, który nastawiony jest na wspieranie często niewielkich organizacji sportowych szlifujących młode talenty. Dla młodzieży sportowiec klasy Szmala może stanowić dobry przykład i inspirację. - Każdy z nas ma swoją historię, swoje cele i osiągnięcia. Chcemy to wszystko przekazać dzieciakom. Latem zorganizujemy charytatywną kolonię, gdzie będziemy prowadzili zajęcia z piłki ręcznej i przekonywali, że każdy z nas może wiele osiągnąć dzięki dobrym decyzjom i ciężkiej pracy – mówił Sławomir Szmal.
Komitet honorowy nagrody przyznał dwa Laury specjalne. Jeden z nich trafił do kolejnego piłkarza Vive Tauronu Kielce Karola Bieleckiego. Drugą statuetką uhonorowane zostały zeszłoroczne Światowe Dni Młodzieży. Wyróżnienie złożone zostało na ręce naszej redakcyjnej koleżanki Katarzyna Bernat, która pełniła również funkcję pełnomocnika wojewody ds. ŚDM. - Przygotowanie Światowych Dni Młodzieży to nie było dziełem jednego człowieka. Dlatego uważam, że ta nagroda jest przede wszystkim dla wolontariuszy, którzy poświęcali swój wolny czas, pracowali dzień i noc, żeby wszystko dobrze wyszło. „Laur Świętokrzyski 2016” jest także nagrodą dla rodzin, które przyjęły pod swój dach pielgrzymów z całego świata. To również wyróżnienie dla inspirujących księży i sióstr zakonnych oraz służb: policji, straży pożarnej, ratowników medycznych, którzy zadbali o bezpieczeństwo – wyliczała Katarzyna Bernat.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek przypominała, że nagroda ma charakter honorowy i nie wiąże się z żadną gratyfikacją pieniężną czy ulgami podatkowymi. - Tą nagrodą chcemy podziękować tym, którzy doskonale prowadzą przedsiębiorstwa, a zyskami dzielą się z innymi, czy poświęcającym się potrzebującym. Laur należy się również tym, którzy ciężko pracują, dzięki czemu o naszym regionie dobrze się mówi może i na całym świecie – wyjaśniała Agata Wojtyszek.