REGION
Wojewoda podsumowała inicjatywy związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości
Województwo Świętokrzyskie zostało ocenione najlepiej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dotychczasowe działania związane z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Mieszkańcy naszego regionu chętnie brali udział w koncertach, konkursach i uroczystościach upamiętniających wydarzenia i ludzi, którzy przyczynili się do odzyskania upragnionej wolności.
- Rok 2018 jest wyjątkowy dla naszej ojczyzny. Wiemy o tym doskonale, jako Polacy i mieszkańcy ziemi świętokrzyskiej skropionej krwią bohaterów, którzy walczyli o naszą Niepodległą nie tylko wtedy, kiedy wyzwalaliśmy się z rąk oprawców, ale również po odzyskaniu niepodległości, gdy okazała się ona krucha. Tak, jak cała Polska, włączyliśmy się w program Niepodległa, gdzie wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej, kuratorium oświaty i wieloma innymi organizacjami, przygotowaliśmy wiele projektów, po to, by o tej niepodległości mówić i dziękować tym, którzy ją wywalczyli, ale również by kultywować patriotyzm i miłość do Ojczyzny - powiedziała wojewoda Agata Wojtyszek, podsumowując dotychczasowe inicjatywy, które wpisały się świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i zostały zrealizowane i współfinansowane ze środków Wieloletniego Rządowego Programu Niepodległa na lata 2017 – 2022.
A było ich naprawdę wiele. Już w zeszłym roku przeprowadzony został konkurs na film pt. "Co to znaczy być patriotą", odbył się Korowód Niepodległości, w którym wzięło udział 10 tysięcy uczniów ze szkół z województwa świętokrzyskiego, a organizatorzy rozdali 12 tysięcy egzemplarzy specjalnie przygotowanego na tę okazję "Elementarza Młodego Patrioty". Ostatnim wydarzeniem był Bieg Niepodległości, w którym uczestniczyło około tysiąca osób.
Najważniejszym przedsięwzięciem, które odbyło się w tym roku były Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości, w których wzięło udział kilka tysięcy mieszkańców naszego województwa. Ważne były również dwa projekty: "Niepodległa Tech - Wczoraj, Dziś i Jutro" oraz "Niepodległa łączy pokolenia". W ramach pierwszego z nich przeprowadzone zostały konkurs "Zaprojektuj Niepodległość", warsztaty edukacyjne "Polscy patrioci i ich wynalazki" i międzynarodowe seminarium naukowe „Centralny Okręg Przemysłowy – znaczenie dla regionu świętokrzyskiego i gospodarki II Rzeczypospolitej Polskiej”, a także zorganizowana została mobilna wystawa "Kielecczyzna w Centralnym Okręgu Przemysłowym". W "Patriotycznych środach z Niepodległą" wzięło udział trzy tysiące osób, które obejrzały osiem filmów o tematyce historycznej.
W ramach programu Niepodległa odbyły się również koncerty Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" w Targach Kielce i "Ojczyzno ma..." w kościele garnizonowym w Kielcach. Oprócz tego zorganizowany został Świętokrzyski Quiz "Gramy dla Niepodległej", w którym wzięło udział 300 uczestników. Ponadto z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości wydana została gra planszowa "Droga do niepodległości. Szlakiem I Kompanii Kadrowej", przygotowany został specjalny stempel na korespondencję i zaproszenia oraz okolicznościowa księga pamiątkowa, do której mógł się wpisać każdy uczestnik Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Ponadto wybito sto medali okolicznościowych, którymi odznaczone zostały najbardziej zasłużone osoby i instytucje naszego regionu.
W spotkaniu podsumowującym te wszystkie działania wzięli udział naczelnik delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita oraz świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.
- Musimy pamiętać o ty, że 11 listopada jeszcze do niedawana był świętem zakazanym, więc wiedza na temat tego, jak kształtowała się droga do niepodległości jest ciągle mało znana. Dlatego projekt "Niepodległa" wypełnia tę lukę i myślę, że te cele edukacyjne podane w tak przystępny i urozmaicony sposób wpływają na świadomość młodego pokolenia, jak i starszego, bo myślę, że często ludzie młodzi uczą swoich rodziców, jak to naprawdę było - mówiła dr Koczwańska-Kalita.
Kazimierz Mądzik podkreślił, że kuratorium stara się, aby w projektach związanych z programem "Niepodległa" uczestniczyły wszystkie szkoły. - Najłatwiej jest dotrzeć do młodych ludzi, bo oni nie mają w swojej świadomości tego, że święto 11 listopada było jeszcze do niedawna zakazane, a święto niepodległości obchodziliśmy 22 lipca. Oprócz projektów, o których mówiła pani wojewoda Minister Edukacji Narodowej w ramach projektu "Niepodległa" ogłosiła projekt edukacyjny "Godność, wolność, niepodległość". Do tej pory wzięło w nim udział 14 szkół z naszego województwa - dodał.