Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wojewoda o sytuacji pandemicznej w regionie: "Czwarta fala przyspiesza"

piątek, 12 listopada 2021 14:03 / Autor: Adrianna Linertowicz
Wojewoda o sytuacji pandemicznej w regionie: "Czwarta fala przyspiesza"
Wojewoda o sytuacji pandemicznej w regionie: "Czwarta fala przyspiesza"
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Dynamiczny wzrost zakażeń koronawirusem w regionie, obostrzenia dla osób niezaszczepionych, wzmożone kontrole policji oraz służb miejskich i niska wyszczepialność w regionie - to były tematy konferencji, która odbyła się Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

Konferencja dotycząca planów związanych z obecną sytuacją pandemiczną odbyła się w piątek, 12 listopada.

– Niepokojące są dobowe wzrosty zakażeń koronawirusem w naszym regionie. Dobowy rekord pobiliśmy wczoraj (11 listopada), który wyniósł 365 zakażeń. Dzisiejszy odczyt to 228 zachorowań. W Świętokrzyskiem hospitalizowanych jest 409 osób, co plasuje nas na samym końcu w skali kraju - mówił wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz. Podczas konferencji w Urzędzie Wojewódzkim zwrócił także uwagę na potrzebę prowadzenia wzmożonych kontroli przestrzeni zamkniętych przez policję oraz służby miejskie.

– Od sierpnia odnotowano około 8,5 tys. interwencji związanych z koronawirusem w regionie. Mowa tu o mandatach, pouczeniach i innych czynnościach. Ustaliliśmy, że zwiększymy częstotliwość kontroli po to, aby szybko wyjść ze tej fazy wzrostowej zakażeń oraz hospitalizacji - mówił Zbigniew Koniusz.  

Wojewoda wyraził również zaniepokojenie faktem, że zmalała wyszczepialność w naszym regionie:

– Wskaźnik wyszczepień wynosi prawie 50 procent, co nie jest najbardziej pożądanym wynikiem. Wczoraj, w Dzień Niepodległości na Placu Wolności wykonano 20 szczepień. Można powiedzieć, że to mała liczba, jednak mając na uwadze to, że tempo wyszczepień jest niskie, to nawet te 20 osób dowodzi, że są obywatele wykazujący się pewną refleksją.

Obecnie województwo Świętokrzyskie dysponuje 63 respiratorami, z czego 42 jest zajętych, a 21 wolnych. Na terenie województwa znajduje się obecnie 60 działających punktów wymazowych, punkt drive thru oraz przeszło 100 punktów szczepień.

Wojewoda odniósł się także do kwestii przyjmowania pacjentów do szpitali:

– Na bieżąco monitorujemy sytuację i będziemy podejmować kierunkowe działania w różnych częściach województwa. Zauważamy też pewne niedomogi zdiagnozowane w kwestii przyjmowania pacjentów do szpitali. Co istotne, w tej fali nie ma tzw. poziomu trzeciego, czyli poziomu specjalistyki szpitalnej. Każdy pacjent z problemem zdrowotnym powinien zostać zdiagnozowany i leczony w placówce, do której trafi ze względu na wskazanie. Do podmiotów leczniczych będziemy kierować stosowne pisma oraz instrukcje, aby obywatele mogli być spokojni - zapewnia Zbigniew Koniusz.

Podczas konferencji poruszona została także kwestia wprowadzenia obostrzeń dla osób niezaszczepionych.

– Popieram wprowadzenie takich przepisów, jednak nie jest to rola wojewody, bo takie postanowienia muszą zapaść na szczeblu centralnym. Należy promować działania zmierzające do zwiększenia ilości szczepień, jednak wprowadzanie obostrzeń dla osób niezaszczepionych mogą się okazać nie dość skuteczne. Powinniśmy się skupić na propagowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa - mówił pełnomocnik wojewody ds. szczepień, lek. med. Jerzy Staszczyk.

– Im bardziej zwiększa się liczba zakażonych, tym bardziej wzmożone stają się nasze kontrole. Prowadzimy czynności wraz z innymi służbami i przypominamy, że przepisy sanitarne wciąż obowiązują, o czym wiele osób zapomniało. Będziemy egzekwować przestrzeganie przepisów prawa. Nawiązaliśmy także kontakt z administratorami galerii handlowych, aby przypominali przy wejściach o obowiązku noszenia maseczek w tych obiektach – mówił podczas konferencji Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, insp. Jarosław Tokarczyk.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO