Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wkrótce ruszą wyjazdowe punkty szczepień. W Świętokrzyskiem będą dwa

piątek, 19 lutego 2021 12:55 / Autor: Aleksandra Rękas
Wkrótce ruszą wyjazdowe punkty szczepień. W Świętokrzyskiem będą dwa
Wkrótce ruszą wyjazdowe punkty szczepień. W Świętokrzyskiem będą dwa
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Już niebawem pojawi się kolejne udogodnienie dla ośb, które wyrażają chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19, a które ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie dotrzeć do placówek medycznych. Uruchomione zostaną zespoły wyjazdowe, które przyjadą bezpośrednio do domów chorych. Będzie też dodatkowa pula szczepionek.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, podkreśla, że wprowadzenie szczepień jest ważnym elementem walki z epidemią koronawirusa.

- Czynne uodpornienie społeczeństwa daje nadzieję na spadek liczby zachorowań. Pamiętamy, że pierwsze decyzje, które podjęto w ramach walki z wirusem to były ograniczenia pewnych swobód. Później uruchamialiśmy szpitale tymczasowe, zaczął obowiązywać dystans społeczny i zakładanie maseczek. Teraz mamy już dostępne szczepionki – zaznaczył.

Pewna część społeczeństwa przyjęła już preparat, ale pojawił się problem: jak podać go tym, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie się poruszać, a wykazują chęć zaszczepienia się? Narodowy Fundusz Zdrowia ma pomysł, jak rozwiązać tę kwestię.

- Zakontraktowaliśmy specjalne wyjazdowe punkty szczepień. W całym kraju jest ich 117, w naszym województwie będą dwa. To wsparcie dla standardowych populacyjnych punktów szczepień, choć one też w większości zadeklarowały chęć dojazdu do pacjenta oraz transportowania osób bezpośrednio na szczepienia. Decyzję o podaniu preparatu danemu pacjentowi zawsze będzie podejmował lekarz – mówi dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ, Małgorzata Kiebzak.

Jak dodaje, decyzję o zakwalifikowaniu danego pacjenta do skorzystania z mobilnego punktu szczepień będą podejmować lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz pielęgniarki. Nie będzie wymagana rejestracja w żaden inny sposób. Inicjatywa spotkała się z pozytywnym przyjęciem.

- Mieliśmy problem z pacjentami najciężej chorymi – zastanawialiśmy się, jak ich przewieźć do przychodni, by podać preparat. Stan wielu z nich nie pozwala nawet na transport medyczny, są to głównie osoby po udarach, leżące. Cieszy nas osobna pula szczepionek i fakt, że w dniu szczepienia będzie przeprowadzana kwalifikacja medyczna. Wielu lekarzy stworzyło już wstępną listę pacjentów, których zgłosimy do szczepienia – podkreśla Sebastian Kędzierski, lekarz POZ w PZU Zdrowie, w Centrum Medycznym Artimed w Kielcach.

Transport dla osób potrzebujących organizują także władze lokalne. Tę formę pomocy proponuje między innymi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach.

- Uruchomiliśmy infolinię pod numerem 668 431 060 i zachęcamy do korzystania z niej. Taką możliwość mają dwie grupy: niepełnosprawni w stopniu znacznym oraz osoby powyżej 70. roku życia, które nie mogą sami dostać się do placówki. Mamy pięć samochodów, a dwóch naszych pracowników pomaga chorym osobom dostać się do pojazdu. Ta forma dowozu cieszy się dużym zainteresowaniem: od początku lutego do wczoraj skorzystało z niej aż 114 osób, z czego 27 przyjęło już drugą dawkę preparatu – wylicza Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

MOPR ma pod opieką 1610 osób, które mogą potrzebować pomocy z dojazdem do placówki wykonującej szczepienia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO