Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

W Zborówku powstaje hostel dla osób z tzw. podwójną diagnozą. To pierwszy taki ośrodek w województwie

wtorek, 05 stycznia 2021 14:51 / Autor: Beata Kwieczko
W Zborówku powstaje hostel dla osób z tzw. podwójną diagnozą. To pierwszy taki ośrodek w województwie
Fot. Stowarzyszenie PROREW
W Zborówku powstaje hostel dla osób z tzw. podwójną diagnozą. To pierwszy taki ośrodek w województwie
Fot. Stowarzyszenie PROREW
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W miejscowości Zborówek w gminie Pacanów powstaje czwarty w Polsce, a pierwszy w województwie świętokrzyskim hostel dla osób uzależnionych ze współistniejącymi zaburzeniami psychicznymi. Pierwsi pacjenci skorzystają z niego prawdopodobnie w połowie lutego. Przedsięwzięcie jest realizowane przez Stowarzyszenie PROREW w ramach projektu "Ogród nadziei".

Pomysł na utworzenie hostelu dla osób z podwójną diagnozą, czyli uzależnionych ze współwystępującymi zaburzeniami psychicznymi, zrodził się dwa lata temu. W jego realizacji uczestniczą Stowarzyszenia PROREW, FORMACJA oraz Fundacja "PEStka".

– Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie osoby z tzw. podwójną diagnozą będą mogły uzyskać kompleksowe wsparcie pod kątem wyjścia z uzależnienia i wsparcia w powrocie do normalnego życia po przejściu terapii. Po rozmowie z dyrektorem Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii doszliśmy do przekonania, że w Polsce brakuje takich ośrodków, bo uzależnienie i zaburzenia psychiczne leczone są często osobno – mówi Marcin Agatowski, prezes Stowarzyszenia PROREW.

Z pomocy specjalistów w ośrodku skorzysta łącznie 80 pacjentów w pięciu szesnastoosobowych grupach, ale projektem zostanie objętych w sumie 431 osób z terenu województwa świętokrzyskiego.

– Wyszkolimy też terapeutów środowiskowych, którzy będą pracować w terenie. Jeden zespół będzie działał przy hostelu na terenie gminy Pacanów i powiatu buskiego. Kolejne - w miejscach zamieszkania zgłaszających się do nas pacjentów. Oprócz szkoleń będą wizyty studyjne w trzech ośrodkach, które działają już w Polsce. Zabierzemy tam specjalistów z województwa, którzy się zajmują terapią, ale nie tylko – tłumaczy prezes Agatowski i dodaje, że zostaną też zorganizowane trzy edycje Świętokrzyskiego Forum Zdrowia Psychicznego. Ich cel to pokazanie, że uzależnienie często jest efektem zaburzeń psychicznych i odwrotnie.

Hostel stanie się miejscem zakwaterowania i nauki samodzielności dla osób niewymagających leczenia szpitalnego. W placówce będą prowadzone profilowane programy psychoterapeutyczne i rehabilitacyjne, które umożliwią poprawę jakości życia i codziennego funkcjonowania oraz przywrócenie pacjentom wielu umiejętności społecznych. W hostelu znajdą pracę: psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, lekarz, pielęgniarka, lekarz psychiatra oraz wychowawcy.

– Pacjenci będą przebywać tu przez 24 godziny na dobę i żeby wypełnić im czas poza terapią i spotkaniami z psychologami oraz terapeutami, chcemy ich zaangażować w tworzenie wspólnego miejsca, aby mogli się przygotować do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Aktywnie spędzą czas choćby na działce przy placówce – mówi Marcin Agatowski.

Najbliższe działania, jakie zostaną zrealizowane w ramach projektu, to renowacja budynku, w którym powstanie hostel. Nie był on nieużytkowany przez pięć lat, dlatego wymaga remontu oraz dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi pacjenci rozpoczną terapię w połowie lutego. Aby skorzystać z pomocy, należy być mieszkańcem województwa świętokrzyskiego i mieć skierowanie od psychiatry ze wskazaniem do leczenia uzależnienia z zaburzeniami psychicznymi.

Koszt realizacji całego trzyletniego projektu wynosi około 4 miliony złotych, z czego działania związane z otwarciem samego hostelu pochłoną około 600 tysięcy złotych. Przedsięwzięcie zostało częściowo dofinansowanie ze środków unijnych, ale nadal potrzebne są pieniądze. Każdy, kto chciałby wesprzeć utworzenie placówki może przekazać 1 procent podatku za 2020 rok z dopiskiem "Darowizna na Hostel", numer KRS 0000274767 lub dokonać wpłaty na numer konta bankowego 10 1050 1416 1000 0023 2271 5745, także z dopiskiem "Hostel". Przyda się także wsparcie w postaci materiałów budowlanych, remontowych i wyposażenia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO