Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

W Targach Kielce powstanie szpital polowy dla osób zakażonych koronawirusem?

poniedziałek, 19 października 2020 11:03 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Niewykluczone, że w Targach Kielcach powstanie szpital polowy dla osób chorych na covid-19. – Każde województwo ma plany utworzenia takiego miejsca, również my bierzemy to pod uwagę. Jest to daleki plan, jednak przygotowujemy się na taki scenariusz – informuje wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Pierwszy szpital polowy powstaje właśnie na Stadionie Narodowym w Warszawie. W sobotę rozpoczął się tam montaż pierwszych łóżek, których ma być na początek około 500. To niejedyne takie miejsce, które zostanie stworzone dla pacjentów zakażonych koronawirusem, kolejne w razie potrzeb będą powstawały w poszczególnych województwach.

– Zorganizowanie szpitala polowego w Targach Kielce to daleki plan, jednak scenariusz może być różny. Targi to olbrzymi obiekt, po wstępnych rozmowach ustaliliśmy, że mógłby tam powstać szpital na ponad 900 osób – mówi wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

– Taki szpital działałby na innych, czasowych przepisach i rozwiązaniach. Na pewno byłoby bardzo trudno z kadrą medyczną, ponieważ przesuwając lekarzy z innych placówek, powstawałaby tam luki. Nie jest możliwe stworzenie szpitala polowego w takich standardach jak w lecznictwie stacjonarnym. Prawdopodobnie  część obowiązków przejęłyby Wojska Obrony Terytorialnej.  Zanim jednak powstałby szpital polowy, mamy jeszcze kilka innych rozwiązań, mianowicie częściowe przekazanie oddziałów dla osób zakażonych koronawirusem, przeznaczenie kolejnych szpitali oraz sanatoriów dla osób chorych na covid-19 – dodaje wojewoda.

Obecnie pacjenci chorzy na covid-19 są leczeni w szpitalu jednoimiennym w Starachowicach, w Klinice Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oraz w Szpitalu Powiatowym w Busku-Zdroju, który został przekształcony w szpital zakaźny wieloprofilowy oraz w Szpitalu MSWiA w Kielcach przy ulicy Ogrodowej.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO