REGION
W Starachowicach projekt budżetu na miarę trudnych czasów
Budżet czasu kryzysu i projekt na trudne czasy to najczęstsze określenia projektów budżetu na przyszły rok we wszystkich polskich samorządach. W Starachowicach budżet jest zrównoważonym planem wydatków i dochodów, w którym nie brakuje istotnych zadań inwestycyjnych.
Projekt budżetu Starachowic na 2023 rok zakłada dochody budżetowe na poziomie 297 milionów złotych, z czego dochody majątkowe szacowane są na wartość 83 milionów złotych. Gmina planuje w przyszłym roku wydatki w wysokości 350 milionów złotych. Wydatki majątkowe mają wynosić 128 milionów złotych.
- Utrzymujemy wysoki poziom nakładów na inwestycje, dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym: europejskim, krajowym i norweskim – potwierdził prezydent Marek Materek, który podczas spotkania z mediami zapowiadał zarówno nowe inwestycje, jak i kontynuację już rozpoczętych.
Jedną z takich inwestycji będzie modernizacja Stadionu Miejskiego u zbiegu ulic Radomskiej i Szkolnej. Nowy obiekt ma służyć zarówno piłkarzom, jak i lekkoatletom i w znaczący sposób przyczynić się do rozwoju bazy sportowej w mieście.
W zakresie mieszkalnictwa nowy rok przyniesie kontynuację podjętych już działań. W tym roku Gmina Starachowice rozpoczęła budowę budynku wielorodzinnego przy Alei Świętego Jana Pawła II, gdzie planowo ma powstać 39 nowych mieszkań na wynajem. Trwa również budowa stu mieszkań komunalnych przy ulicy Kościelnej. Realizacja tej inwestycji ma przyczynić się do likwidacji osiedla budynków i socjalnych na osiedlu Bugaj oraz uwolnienia terenów w strefie przemysłowej pod nowe miejsca pracy.
Na liście przyszłorocznych inwestycji nie brakuje również inwestycji drogowych służących poprawie bezpieczeństwa i modernizacji istniejących dróg oraz ulic.
- Już teraz budujemy rondo u zbiegu Moniuszki i Nowowiejskiej, a także prowadzimy prace inwestycyjne na ulicach: Ustronie, Słowackiego, Spokojną i remontujemy ulice Słoneczną, Mickiewicza, Duboisa czy Śląską. Wkrótce ruszamy z budową kolejnych ulic na osiedlu Lubianka. W przyszłym roku zakończymy prace związane z zagospodarowaniem otoczenia zbiornika wodnego Lubianka. Zyskamy nową, przyjazną przestrzeń dla mieszkańców Starachowic – zapowiada prezydent.
Kolejny rok przyniesie również kontynuację działań związanych z zagospodarowaniem otoczenia zbiornika Pasternik. Jedna z wizytówek krajobrazowych Starachowic pięknieje z każdym dniem. Trwające prace na grobli mają zmienić to miejsce w kolejną przestrzeń przeznaczoną do wspólnych rodzinnych spacerów.
- Przed nami także budowa mostu na rzece Kamiennej i zagospodarowanie północnej linii brzegowej. W przyszłym roku przewidujemy również zakończenie prac związanych z budową centrum komunikacyjnego Starachowice Dolne – dodaje prezydent.
Wprowadzona 1 kwietnia 2022 roku bezpłatna komunikacja publiczna dla mieszkańców zostanie utrzymana. Dla miłośników turystyki rowerowej i komunikacji na „dwóch kółkach” miasto planuje dalszy rozwój systemu ścieżek rowerowych.
- Budujemy kolejne ścieżki rowerowe, ale planujemy również uruchomienie systemu roweru miejskiego składającego się ze 120 rowerów, w tym 90 elektrycznych. To kolejne udogodnienie dla naszych mieszkańców, którzy do szkoły i pracy będą mogli dostawać się na swoich rowerach – przyznał prezydent.
Na liście jednorocznych inwestycji znajduje się między innymi wykonanie ulicy Sztolni, dalsze prace przy budowie alejek cmentarnych, doświetlenie przejść dla pieszych czy dalsza rozbudowa sieci elektrycznej oświetlenia miejskiego na terenie miasta.
Gmina Starachowice planuje dalszą modernizację dróg na terenie miasta. Planowane są wydatki na realizację tego zadania w wysokości prawie 12 milionów złotych. W przyszłym roku ruszy budowa też hali sportowej wraz z rozbudową Szkoły Podstawowej nr 6.
Jeszcze większy jest katalog planowanych w 2023 roku wydatków na zadania inwestycyjne wieloletnie. Gmina Starachowice będzie kontynuować zadanie służące poprawie komunikacji publicznej poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego, a także rozbudowie drogi wojewódzkiej DW 744.
Mieszkańcy Starachowic powinni doczekać się również kolejnego etapu modernizacji pasażu Staffa, przebudowy ulic Sadowej, Kanałowej, Chopina, Pileckiego, Radoszewskiego i Bocznej czy budowy łącznika między ulicami Kościelną a Zacisze. Przed nami kolejny etap modernizacji targowiska miejskiego, a także dalsze prace czy zwiększeniu dostępności e-usług dla miasta.
Dalszej rozbudowie i przebudowie zostanie poddana infrastruktura sportowa na terenie miasta. 250 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na wykonanie wyciągu wakeboardowego i narciarstwa wodnego na Lubiance, a prawie 300 tysięcy złotych zaplanowane zostało na budowę skateparku. Placu pod Skałkami.