REGION
W Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej zostanie otwarte oficjalnie Mauzoleum w Michniowie
W najbliższy poniedziałek będziemy obchodzić Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Tego dnia zostanie uroczyście otwarte Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W wydarzeniu prawdopodobnie będzie uczestniczył prezydent Andrzej Duda.
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to symboliczne miejsce, które ma przypominać o zbrodniach dokonanych w czasie II wojny światowej na mieszkańcach wsi polskiej. Masowy mord na ludności cywilnej oraz towarzyszące mu grabieże i podpalenia, dokonane przez okupantów niemieckich w Michniowie trwały od 12 do 13 lipca 1943 roku. Wówczas zamordowanych zostało ponad 200 mieszkańców, a przeżyło tylko około 20 osób. Ich pamięci zostało poświęcone mauzoleum, które można zwiedzać od 8 maja tego roku.
– Obiekt cieszy się dużą popularnością. Wystawa jest zharmonizowana z architekturą. Współczesne muzea to nie tylko plansze, słowo i zdjęcia, ale także dźwięk i światło, które jest elementem przekazu takich ekspozycji. Jest to muzeum narracyjne, które mam nadzieję, będzie wdzięcznym miejscem pracy dla muzealników, a także osób wspierających ich działalność – mówi Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.
Mauzoleum zostanie otwarte oficjalnie 12 lipca w Dniu Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 78. rocznicę Pacyfikacji Michniowa.
Uroczystość rozpocznie sie o godzinie 14 Mszą świętą w intencji wszystkich ofiar pacyfikacji. Następnie zaplanowane zostały przemówienia i odczytanie listów. O godzinie 15.30 złożone zostaną kwiaty przy mogile pomordowanych mieszkańców Michniowa, a później nastąpi oficjalne otwarcie Mauzoleum.
Jarosław Karyś, wicedyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, podkreśla, że będzie to wyjątkowe wydarzenie.
– Zaprosiliśmy prezydenta RP Andrzeja Dudę i liczymy na to, że będzie na tych uroczystościach. Otwarcie zostało zaplanowane na dzień, w którym będziemy obchodzić kolejną rocznicę tragicznych wydarzeń. Mamy nadzieję, że odbije się to szerokim echem nie tylko w naszym kraju, ale i Europie. Chcemy, żeby ta uroczystość nadała nowy wymiar pamięci o pacyfikacji mieszkańców wsi, bo te wydarzenia nie są tak doceniane, jak inne, które miały miejsce podczas II wojny światowej – tłumaczy Jarosław Karyś.
W uroczystości weźmie udział Marianna Wikło, która była świadkiem pacyfikacji. Kiedy rozgrywały się tragiczne wydarzenia miała pięć lat. Organizatorzy zaprosili również ambasadora Republiki Federalnej Niemiec.
Ofiary II wojny światowej zostaną także upamiętnione dzięki IV konferencji naukowej pt. "Wieś polska podczas II wojny światowej. Po pacyfikacji – losy i pamięć", którą przygotowują Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Instytut Pamięci Narodowej delegatura w Kielcach. Odbędzie sie ona 10 i 11 lipca w Centrum Edukacyjnym "Przystanek Historia" i Mauzoleum w Michniowie.
– Tegoroczna konferencja zgromadzi ponad 30 naukowców z całego kraju, od Szczecina, Białegostoku, po Rzeszów. Będziemy rozmawiać na temat upamiętniania losów mieszkańców wsi pacyfikowanych i o tym, jak oni funkcjonowali po zakończeniu II wojny światowej – zapowiada Marek Jedynak z kieleckiej delegatury IPN.
Ponadto, podczas obchodów w sali wystaw zostanie otwarta ekspozycja pt. "Architektura Pamięci" autorstwa dr Katarzyny Jedynak we współpracy z Bartoszem Bętkowskim.
– Wystawa nie będzie poświęcona tylko pacyfikacji Michniowa, ale także tragediom, które rozegrały się m.in. w czeskich Lidicach, francuskim Oradour-sur-glane i białoruskim Chatyniu, bo tego typu wydarzenia były powszechne podczas II wojny światowej w całej okupowanej Europie – informuje dyrektor Tadeusz Sikora.
Po zakończeniu obchodów zostanie wydany II zeszyt rocznika naukowego "Wieś polska w czasie II wojny światowej" oraz ukaże się monografia, w której zostaną zamieszczone referaty uczestników konferencji.
Budowa Mauzoleum trwała prawie 10 lat. Inwestycja kosztowała około 40 milionów złotych.