REGION
W Chęcinach pamiętano o ofiarach Holokaustu
Dziś (27 stycznia) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Chęcinach odbyła się specjalna konferencja dotycząca niemieckiej zagłady Żydów w naszym regionie. Oddano również cześć ofiarom ludobójstwa.
Jak mówi dr Tomasz Domański z Instytutu Pamięci Narodowej Niemcy zamordowali około 300 tysięcy Żydów z terenu regionu świętokrzyskiego. Eksterminacja odbyła się w trzech etapach. Od początku wojny okupanci tworzyli żydowskie getta, w których warunki były tragiczne.
– Była tam ogromna bieda, głód i fala niedożywienia. W 1941 roku wprowadzono karę śmierci za nieuprawnione opuszczanie dzielnicy żydowskiej, a jednocześnie karę śmierci dla Polaków udzielającym pomoc Żydom. Wówczas rozpoczął się kolejny etap, czyli realizacja akcji Reinhardt. Likwidowano getta. Niemcy przy pomocy sił porządkowanych otaczali wybrane miejsca. Do środka wchodziła żandarmeria i Gestapo, które praktycznie przeprowadzały tak zwane wysiedlenie. Osoby chore, kobiety w ciąży, osoby starsze i niepełnosprawne były mordowane na miejscu. Pozostałych transportowano do najbliższej stacji kolejowej i zamykano w bydlęcych wagonach. Ci, którzy przeżyli trafiali do obozu w Treblince. Wielu Żydów próbowało uciec i się ukryć. Ścigano ich później w organizowanych obławach – tłumaczył historyk.
Okupację przeżyło zaledwie 13 procent polskich Żydów. Tych, którzy stali się ofiarami niemieckich okupantów upamiętniono podczas specjalnego wydarzenia. Konferencja odbyła się w Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej w Chęcinach. W specjalnym panelu dyskusyjnym wzięły udział: dr Grażyna Barwinek, dr Agnieszka Dziarmaga i Klaudia Kwiecińska.
– To dzień, w którym trudno cokolwiek powiedzieć, bo wszystkie słowamogą brzmieć sztucznie przy czy skali wydarzeń, które dziś upamiętniamy. To przecież wieloletnie systematyczne mordowanie Żydów europejskich, które trwało przez cały okres II wojny światowej – podkreślał dr Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury IPN.
Zainaugurowano również projekt edukacyjny „Pozostać człowiekiem w nieludzkim miejscu…Niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne 1933-1945”.
– Kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego. Ma on dwa cele. Z jednej strony chcielibyśmy, aby młodzież uczestnicząca w nim pogłębiła swoją wiedzę na temat obozów koncentracyjnych, a z drugiej pokazać im, że nawet w tak ekstremalnie trudnych warunkach w jakich się znaleźli ludzie, niektórzy z nich zdobyli się na akt najwyższego heroizmu i swoją postawą, swoim zachowaniem pomagali drugiemu człowiekowi. Jedną częścią projektu jest przygotowanie pracy konkursowej, a drugą – upowszechnienie jej w środowisku własnym, w najbliższym otoczeniu uczestnika konkursu. Zachęcamy do zgłoszeń – wyjaśniała dr Edyta Krężołek z IPN.
Wydarzenie ma również szczególne znaczenie dla Chęcin. Odbywa się ono w czasie obchodzonego jubileuszu 700-lecia nadania praw miejskim.
– Żydzi mieszkali u nas przez 400 lat. Pracowali tutaj i byli częścią naszej społeczności. Jako współczesne pokolenie powinniśmy pamiętać o wszystkich ofiarach – zarówno Żydach, jak i Polakach – mówił Robert Jaworski, burmistrz Chęcin.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w wtorek (28 stycznia) o godzinie 18 w kinie Fenomen zaplanowano pokaz filmu pt. „Strefa interesów" w reżyserii Jonathana Glazera.
https://emkielce.pl/region/w-checinach-pamietano-o-ofiarach-holokaustu#sigProGalleria945912f7a3