Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

W Busku-Zdroju staną nowoczesne recyklomaty. Gmina wygrała je w konkursie

wtorek, 29 września 2020 15:51 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W Busku-Zdroju powstaną nowoczesne automaty do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych. To efekt konkursu "Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie", w którym brały udział gminy do 50 tysięcy mieszkańców.

Do konkursu organizowanego przez firmę Coca-Cola Polska zgłosiło się aż 108 gmin z całej Polski. Jego celem było zachęcenie Polaków do segregowania odpadów, które mogą zyskać nowe życie, jeśli tylko trafią do odpowiedniego pojemnika.

– W zeszłym roku ufundowaliśmy 10 recyklomatów dla Warszawy i byliśmy zaskoczeni efektem tej akcji. Mieszkańcy bardzo aktywnie zaangażowali się w oddawanie odpadów do tych urządzeń i zebraliśmy prawie 10 ton butelek PET. To pokazało, że takie inicjatywy mają sens – mówi Izabela Morawska z firmy Coca-Cola Polska.

Organizatorzy podkreślają, że konkurs nie byłby sukcesem, gdyby nie ogromne zaangażowanie władz gminnych, ale też ich mieszkańców, aktywistów i społeczników, którzy potrafili namówić swoje samorządy do wzięcia udziału w konkursie.

– W trakcie obrad braliśmy pod uwagę kryteria, takie jak dotychczasowe działania gminy na rzecz ochrony środowiska i długofalowe podejście do tych działań, atrakcyjność proponowanych benefitów oraz lokalizację recyklomatu. Wybór był niezwykle trudny, ponieważ wszystkie gminy pokazały szereg wspaniałych i ciekawych aktywności na rzecz lepszego dbania o planetę, a każde takie działanie zasługuje na nagrodę – dodaje Izabela Morawska.

Recyklomaty to nowoczesne automaty do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych połączone ze specjalną aplikacją, które nagradzają mieszkańców za każde wrzucone opakowanie. Po wrzuceniu butelki PET do recyklomatu system rejestruje transakcje i nagradza użytkownika, przypisując do jego konta odpowiednią liczbę ECO-punktów. Te zbierane są przez użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej ECO-Portfel, którą można zainstalować na smartfonie. Zebrane punkty mogą być następnie wymienione na vouchery, zniżki, gratisy itp. w zależności od oferty danej gminy i zaangażowania w projekt lokalnych przedsiębiorców.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO