Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Tysiące osób rozpoczęło naukę na Uniwersytetach III Wieku

poniedziałek, 18 września 2023 16:24 / Autor: Łukasz Czerwiak
Tysiące osób rozpoczęło naukę na Uniwersytetach III Wieku
Tysiące osób rozpoczęło naukę na Uniwersytetach III Wieku
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Choć do października pozostało kilka dni, na Świętokrzyskim Uniwersytecie III Wieku zainaugurowano już rok akademicki. W naszym regionie korzysta z niego kilka tysięcy osób.

W województwie świętokrzyskim działa blisko 20 tego typu uczelni, na tę w Starachowicach zapisanych jest ponad 200 osób.

– Jestem słuchaczem uniwesytetu od wielu lat. Bardzo cieszę się, że u nas tak to się rozwija. Mamy 22 sekcje, pięć lektoratów języków obcych. Odbywają się zajęcia ruchowe, m.in. gimnastyka korekcyjna czy aerobik na basenie. Dbamy zarówno o sprawność fizyczną, jak i umysłową – opowiada prezes Jerzy Krawczyk.

Jak przyznaje Liliana Porzucek z uniwersytetu w Chęcinach, pomagają one seniorom poszerzać wiedzę i pielęgnować swoje pasje.

– Nasza placówka bardzo prężnie działa. Integrujemy się nie tylko między sobą, ale także z klubem seniora. Mamy bardzo ciekawe spotkania, ale także regularnie gdzieś wyjeżdżamy. To bardzo ważna inicjatywa, ponieważ mamy gdzie spędzać wolny czas – mówi.

W trakcie uroczystej inauguracji odśpiewano hymn państwowy oraz gaudeamus.

– Bardzo się cieszę się, że mamy 20 uniwersytetów, chcemy aby powstały kolejne, a szczególnie w małych miejscowościach. To wspaniałe miejsce do aktywizacji seniorów, którzy w trakcie swojego życia zawodowego niekoniecznie mieli czas na rozwijanie swoich zainteresowań – wyjaśnia Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Zwieńczeniem wydarzenia był występ Alicji Majewskiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO