Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Tysiąc umów na "Czyste powietrze"

piątek, 10 maja 2019 13:25 / Autor: Beata Kwieczko
Tysiąc umów na "Czyste powietrze"
Tysiąc umów na "Czyste powietrze"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Tysiąc umów w ciągu ośmiu miesięcy podpisał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w ramach programu "Czyste powietrze". Najwięcej z nich dotyczyło wymiany źródeł ciepła.

Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, podkreśla, że zainteresowanie programem jest bardzo duże. - Widać, że dotarliśmy do mieszkańców w naszym województwie, czyli te spotkania, które były przeprowadzone w każdej gminie przyniosły skutek. Jeżeli świętokrzyskie, czyli jedno z najmniejszych województw w naszym kraju, jest czołowym pod względem realizacji programu, to bardzo dobra wiadomość. Sądzę, że tych umów będzie coraz więcej i za kilka lat efekty programu będą odczuwalne, bo naprawdę będziemy oddychać czystym powietrzem.

Tysięczną umowę podpisała Janina Włodarczyk z Łagowa. - Pieniądze przeznaczymy na wymianę pieca. Mieliśmy bardzo brzydki, kopcił, a teraz jest wygodnie. Takie wsparcie jest bardzo potrzebne. Złożyliśmy wniosek i się udało. Otrzymaliśmy siedem tysięcy złotych dofinansowania, a na pieniądze czekaliśmy cztery miesiące - mówi.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek powiedziała, że od początku realizacji programu do Funduszu wpłynęło ponad trzy tysiące wniosków i tylko cztery z nich zostały odrzucone. - Zależy nam na tym, aby środki finansowe, które otrzymaliśmy, zostały przekazane beneficjentom. To świadczy o tym, że ta praca jest wykonana dobrze. W całej Polsce nie ma takiego Funduszu, który by miał tak mało odrzuconych wniosków - zaznaczyła wojewoda.

- Uczestniczyłem w wielu spotkaniach dotyczących programu "Czyste powietrze" i zachęcaliśmy ludzi, żeby sięgali po te środki. Na ten program na pewno nie zabraknie pieniędzy, czego efektem jest podpisanie dziś tysięcznej umowy. Jest to milowy krok w ochronie środowiska i poprawie bytu oraz życia mieszkańców naszego regionu.  Poza tym te pieniądze wspierają nie tylko ich, ale także firmy, które zajmują się na co dzień produkcją stolarki okiennej, drzwiowej, wykonują roboty ociepleniowe i prowadzą firmy instalatorskie - dodał senator Krzysztof Słoń.

Program ruszył 19 września. W jego ramach można ubiegać się o dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła, docieplenie domu, wymianę stolarki okiennej, docieplenie stropów i fotowoltaikę. Minimalna kwota dofinansowania wynosi siedem tysięcy złotych, a maksymalna 53 tysiące złotych i uzależniona jest od dochodów danego gospodarstwa domowego. Program będzie realizowany do 2029 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO