Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Lekarze ostrzegają i zachęcają do badań

poniedziałek, 20 września 2021 14:42 / Autor: Magdalena Nowak
Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Lekarze ostrzegają i zachęcają do badań
Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Lekarze ostrzegają i zachęcają do badań
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, w związku z nim Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza na bezpłatne badania nasofiberoskopowe i konsultacje laryngologiczne. Z badań powinni skorzystać pacjenci z grupy ryzyka – palący papierosy i pijący alkohol oraz osoby, u których widoczne są niepokojące objawy.

Jak podkreśla prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO, lecznica dysponuje nowoczesną kliniką, gdzie pracują doświadczeni lekarze, ale jest jeden warunek: żeby wyleczyć pacjenta musi on zgłosić się do szpitala we wczesnym etapie choroby.

– Nasze społeczeństwo jeszcze za mało troszczy się o to co Pan Bóg dał im najcenniejszego – życie i zdrowie. Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi to czas, kiedy przypominamy naszym pacjentom o badaniach i szerzymy świadomość na temat objawów, które mogą zaniepokoić – mówi prof. Góźdź.

Ból, gardła, chrypka, pieczenie języka, problemy z połykaniem – jeśli takie objawy utrzymują się przez trzy tygodnie, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Te dolegliwości mogą być oznakami nowotworów głowy i szyi.  

– One głównie dotyczą osób z grupy ryzyka, palących papierosy i nadużywających alkoholu. Trzecim czynnikiem jest wirus brodawczaka ludzkiego. Objawy podstawowe tych nowotworów na początku są bardzo podobne do banalnych objawów infekcji czyli ból gardła, chrypa, ból przy połykaniu. Jeszcze bardziej niepokojące może być krwawienie z nosa czy guz na szyi. Jeśli te objawy trwają ponad trzy tygodnie, koniecznie należy zgłosić się do specjalisty – mówił dr Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi.

– Niestety, zgłaszalność w ostatnim czasie się pogorszyła. Mamy o wiele więcej pacjentów, którzy zaczynają leczenie w czwartym etapie rozwoju nowotworu, kiedy wyleczalność sięga 10 procent. W pierwszym etapie te szanse są 90-procentowe, a zabiegi nie pozostawiają żadnych okaleczeń. W tym roku około 70 procent pacjentów zgłosiło się na etapie rozsiania choroby nowotworowej  – dodaje specjalista.

Program profilaktyczny w kierunku wykrywania nowotworów głowy i szyi realizowany jest w ŚCO od trzech lat. Z badań skorzystało ponad sześć tysięcy pacjentów, u ponad 60 został rozpoznany rak.

Pacjenci z grupy ryzyka bądź obserwujący niepokojące objawy powinni zarejestrować się na badania pond numerem telefonu 41 367 46 53.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO