Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Lekarze ostrzegają i zachęcają do badań

wtorek, 17 września 2019 13:56 / Autor: Magdalena Nowak
Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Lekarze ostrzegają i zachęcają do badań
Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Lekarze ostrzegają i zachęcają do badań
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, w związku z nim Świętokrzyskie Centrum Onkologii podsumowało program profilaktyczny związany z tymi chorobami. Z badań skorzystało prawie 5 tysięcy mieszkańców województwa, u 33 pacjentów wykryto nowotwór we wczesnym stadium.

Nowotwory głowy i szyi są jednymi z najczęściej występujących - w Polsce zajmują szóste, a w Europie siódme miejsce pod względem liczby zachorowań na nowotwory ogółem. Świętokrzyskie Centrum Onkologii realizuje projekt "Twój świadomy wybór", którego celem jest objęcie pacjentów z grupy ryzyka kompleksową opieką poprzez badania przesiewowe, ale też szkolenie lekarzy oraz wdrażanie programów profilaktycznych. – Garstka onkologów nie wygra walki z rakiem, dlatego szukamy naszych sojuszników, którzy będą z nami szerzyć świadomość. Nowotwory głowy i szyi nie mają charakterystycznych objawów, mogą wyglądać jak przeziębienie, które niestety trwa tygodniami. Namawiamy do konsultacji z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej oraz naszych poradni ŚCO, ponieważ maska, którą jest brak charakterystycznych objawów często opóźnia wybranie się do specjalisty – zaznacza prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO. – Widzimy, że program działa ponieważ u ponad 30 osób udało się rozpoznać wczesne stadium choroby. Cieszymy się, że 20 poradni z naszego województwa bierze udział w programie i liczymy na więcej, ponieważ najlepiej wydane pieniądze w służbie zdrowia, to pieniądze wydane na profilaktykę – uzupełnia prof. Góźdź.

Specjaliści zwracają uwagę, że na nowotwory głowy i szyi chorują coraz młodsze osoby, co może mieć związek z występowaniem wirusa brodawczaka ludzkiego - HPV. Bezpłatne  badania przysługują wszystkim pacjentom, którzy się zgłoszą, a w szczególności osobom z grupy ryzyka, w wieku 40 -65 lat. – Pierwsze objawy nie są bardzo niepokojące, u pacjentów może wystąpić chrypka, zaburzenia połykania, niewielkie owrzodzenie czy rana na policzku. Największe ryzyko dotyczy palących papierosy i nadużywających  alkohol, a w szczególności łączenie tych dwóch nałogów – tłumaczy doktor Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi.

W ciągu ostatnich 15 lat zachorowalność na nowotwory głowy i szyi wzrosła w Polsce o 20 proc. Rocznie notuje się w Polsce 12 tys. nowych zachorowań i blisko 6 tys. zgonów.

Osoby, które chciałyby skorzystać z bezpłatnych konsultacji powinny zarejestrować się pod numerem telefonu 41 36 74 653.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO