Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

„Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”. Policjanci przypominają o prawidłowym oświetleniu pojazdów

piątek, 23 października 2020 07:51 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wczoraj ruszyła akcja „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”. Mundurowi chcą w ten sposób zwrócić uwagę na to, jak niebezpieczna jest jazda autem z nieprawidłowo działającymi światłami. Problem ten narasta jesienią, gdy pogarsza się widoczność.

Funkcjonariusze podczas interwencji często spotykają się z przypadkami niewyregulowanego oświetlenia w autach. To z kolei oślepia innych uczestników ruchu drogowego.

- Policjanci przez ponad dwa miesiące będą edukować kierowców i przypominać, że prawidłowe oświetlenie to nie tylko ich bezpieczeństwo. To także dobra widoczność pieszych i rowerzystów, czyli tych niechronionych uczestników ruchu drogowego. To od nas w dużej mierze zależy to, czy ich zauważymy – wyjaśnia podkomisarz Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Stróż prawa przypomniał także, że piesi i rowerzyści mają obowiązek noszenia odblasków po zmroku, poza obszarem zabudowanym.

- Wspiera nas też Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy czy Inspekcja Transportu Drogowego. Razem będziemy sprawdzać oświetlenie pojazdów na świętokrzyskich drogach. Współpracuje z nami też aplikacja „Yanosik” – dodaje.

Poprzez aplikację, będzie można sprawdzić, która stacja diagnostyczna bierze udział w akcji. Podczas trzech sobót:  24.10, 7.11 oraz 21.11. 2020 diagności w tych punktach za darmo ustawią nam światła i wyjaśnią jak powinno wyglądać prawidłowe oświetlenie.

swiatla

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO