REGION
Turystyczne perełki Ziemi Świętokrzyskiej
Na ogromny potencjał województwa świętokrzyskiego składają się nie tylko Targi Kielce, zamek w Chęcinach, czy tłumnie odwiedzana w sezonie wakacyjnym Sielpia. Nasz region kusi też pięknymi, malowniczymi krajobrazami. Wszyscy dobrze znamy widok pagórków, delikatnie zarysowanych pasm górskich i bujnych lasów. Świętokrzyskie skrywa również wiele tajemnic, miejsc, o których mało się mówi. Odkrycie ich nie zawsze jest łatwe, jednak może okazać się nagrodą wartą podjętego wysiłku.
Jak mówi przewodnik Dominik Kowalski, nie jest wcale tajemnicą, że turyści chętnie odwiedzają chociażby szlak turystyczny ze Świętej Katarzyny na Łysicę.
– Bardzo wielu ludzi, którzy zobaczyli to miejsce, chce później tam wracać – mówi i dodaje, że podróżnicy lubią chwalić się swoimi wycieczkami w mediach społecznościowych.
– Z informacji, które przekazują wynika, że dużym zainteresowaniem cieszy się odcinek Wierna Rzeka-Chęciny. Jest to żółty szlak turystyczny przez Miedziankę. Zazwyczaj ludzie dojeżdżają do Wiernej Rzeki, której popularność wiąże się z osobą Stefana Żeromskiego. Stamtąd idziemy w stronę Miedzianki. Jest to rezerwat, z którego rozpościera się przepiękna panorama. Od tej strony możemy obejrzeć ogrom województwa. W okolicy października można nawet dostrzec Tatry – mówił Dominik Kowalski.
Są też takie miejsca na Ziemi Świętokrzyskiej, które nie są powszechnie znane. Z dala od obleganych szlaków można znaleźć wiele ciekawostek, nie mniej urzekających, niż nasze turystyczne hity.
Jest nią chociażby odcinek szlaku niebieskiego, znajdujący się na granicy Kielc. Wiedzie ze Słowika przez Górę Patrol, na Pasmo Zgórskie, porośnięte buczyną. Jak mówi Dominik Kowalski, to miejsce, w którym można poczuć się dosłownie jak w Beskidach.
– Łydki na pewno spuchną podczas wędrówki – twierdzi. – Pasmo Zgórskie to miejsce bardzo słabo poznane. Ciekawostką jest to, że poza granicami miasta odkryto grodzisko wczesnośredniowieczne. Można tam łatwo dotrzeć od strony drogi Szewce – dodaje.
Z tymi lasami wiąże się również historia lat 1945-56. Nieopodal wspomnianego grodziska znajdują się mogiły ludzi rozstrzeliwanych przez komunistów.
– Piękny i niedoceniany jest także cały powiat kazimierski, teraz prężnie się rozwijający. Od strony granic województwa małopolskiego znajduje się wyjątkowa ścieżka rowerowa, która będzie prowadzić aż do Wiślicy. Docelowo ma stanowić połączenie dla turystów, którzy z Krakowa przez powiat kazimierski chcą jechać w kierunku Buska-Zdroju. Warto poznać piękne, nieskażone urbanistyką rejony powiatu kazimierskiego, których krajobrazy zapierają dech w piersiach – zdradza Dominik Kowalski.
Niezwykłych miejsc w Świętokrzyskiem jest znacznie więcej, a każde z nich opowiada swoją własną, niepowtarzalną historię. Zapewne są jeszcze takie przestrzenie, które wciąż czekają na odkrycie.