Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Trzy miliardy złotych na poprawę opieki psychiatrycznej

wtorek, 16 kwietnia 2024 12:20 / Autor: Maria Karyś
Trzy miliardy złotych na poprawę opieki psychiatrycznej
Trzy miliardy złotych na poprawę opieki psychiatrycznej
Maria Karyś
Maria Karyś

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na wsparcie placówek medycznych zajmujących się opieką psychiatryczną dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Na ten cel przeznaczono aż trzy miliardy złotych.

Środki będą wykorzystane na inwestycje placówek oferujących stacjonarne i całodobowe świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Sfinansują dzięki temu budowę oraz modernizację budynków a także ich nowoczesne wyposażenie.

– To przełoży się między innymi na zwiększoną dostępność do świadczeń, czyli skrócenie oczekiwania na wizytę lub hospitalizację oraz powstaną nowe formy opieki. Stare i zniszczone budynki będą zastąpione przez nowe, dostoswane do odpowiedniej diagnostyki a nowoczesny sprzęt wspomoże leczenie pacjentów – przekazuje Ministerstwo Zdrowia.

Jak informuje Piotr Kiełbowicz, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy, również podejmie odpowiednie kroki, by otrzymać takie dofinansowanie.

–  Statystyki dotyczące stanu psychicznego dzieci i młodzieży, ale także i dorosłych są bardzo niepokojące. Psychiatria jest najbardziej niedoinwestowaną od lat dziedziną opieki medycznej. Czas to zmienić  –  podsumowała minister Izabela Leszczyna.

Nabór wniosków potrwa od 6 maja do 31 sierpnia 2024 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO