Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Uzdrowisko Busko-Zdrój i Targi Kielce przygotowują się do ewentualnego przyjmowania chorych na Covid-19

środa, 21 października 2020 09:21 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Szpital dla trzystu pacjentów z Covid-19 w Targach Kielce – to prawdopodobny scenariusz walki z pandemią w naszym mieście. Obecnie trwają prace koncepcyjne nad uruchomieniem tego zastępczego szpitala, a dziś ma zebrać się specjalny zespół do tego powołany. Kolejne miejsca dla zakażonych wirusem SARS-CoV-2 znajdą się również między innymi w buskim uzdrowisku.

O możliwości powstania szpitala w Targach Kielce informowaliśmy już wczoraj. Miałby on przyjąć nawet trzystu pacjentów, choć potencjał tego miejsca umożliwia umieszczenie w nim nawet do tysiąca chorych. Ma zostać powołany specjalny zespół, który stworzyłby pełną koncepcję potencjalnego szpitala.

– Chcemy wypracować to co jest nam potrzebne, czyli odpowiedni model gotowy do wdrożenia, łącznie z ustaleniami specjalistów w dziedzinie budowy takiego obiektu – mówi Radiu eM Kielce wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Pierwsze obrady zespół ma rozpocząć już dziś. W jego skład wejdzie przedstawiciel Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, wojewody, NFZ-u i Targów Kielce.

– Musimy to rozrysować, ustalić zakres robót w zakresie instalacji terenowej, budowlanej i elektrycznej. Chodzi również o wyznaczenie logistyki, czym zajmą się fachowcy z targów – dodaje wojewoda Zbigniew Koniusz.

W tej chwili nie ma jeszcze decyzji o konieczności powstania szpitala tymczasowego. Gdyby się pojawiła, to placówka w Targach Kielce mogłaby powstać w ciągu dwóch lub trzech tygodni. – Deklarowaliśmy pomoc na wiosnę i w dalszym ciągu i tę deklarację podtrzymujemy – zapewnia prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.

W zeszłym tygodniu 207 nowych miejsc dla chorych na Covid-19 powstało w Szpitalu Powiatowym w Busku-Zdroju,  zaś na jednym z oddziałów we Włoszczowie - 30 miejsc. W tym tygodniu w szpitalu w Opatowie znalazło się dodatkowych 20 miejsc. Została wydana także wydana decyzja o wyznaczeniu 60 miejsc w szpitalu w Czerwonej Górze.

Decyzją wojewody miejsca dla zakażonych koronawirusem udostępni także Uzdrowisko Busko-Zdrój. – My już mamy doświadczenie, ponieważ w okresie pierwszej fali mieliśmy u siebie izolatorium. Buski szpital jednoimienny ma przyjmować ciężko chorych. Do nas mają trafiać osoby po bardziej intensywnym leczeniu lub Ci, którzy jego nie wymagają. Łącznie rozdysponujemyi 150 miejsc w Sanatorium Oblęgorek i Mikołaj. Damy sobie radę – zapewnia prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój, Wojciech Lubawski.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO