Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Szpitale z poważnymi problemami finansowymi

poniedziałek, 10 września 2018 14:00 / Autor: Magdalena Nowak
Szpitale z poważnymi problemami finansowymi
Szpitale z poważnymi problemami finansowymi
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W województwie świętokrzyskim narasta problem pogarszania się sytuacji finansowej podmiotów leczniczych, realizujących świadczenia zdrowotne finansowane ze środków publicznych. Jak podkreśla Adam Jarubas Marszałek Województwa Świętokrzyskiego jest to następstwo niewystarczającej od wielu lat wysokości środków finansowych w systemie, w stosunku do niezbędnego ich zapotrzebowania w szczególności na diagnostykę, leczenie pacjentów i wynagrodzenie personelu. Dyrektorzy pięciu szpitali podległych Urzędowi Marszałkowskiemu apelują do Ministra Zdrowia o przekazanie dodatkowych pieniędzy, aby mogli sfinansować podwyżki dla personelu.

-Zrobiliśmy analizę dla pięciu jednostek nadzorowanych przez samorząd województwa, która pokazuje, że wprowadzone w ostatnim czasie zmiany legislacyjne, powodują wzrost poziomu kosztów osobowych w podmiotach leczniczych, bez jednoczesnego przekazania świadczeniodawcom środków finansowych na pokrycie w pełni wzrostu wynagrodzeń – tłumaczy marszałek Jarubas. Jak dodaje samorząd województwa opowiada się za podwyżkami dla kadry medycznej. –Ten kierunek jest słuszny, natomiast w wycenach NFZ nie widzi się skutków w zakresie pochodnych wpływu na stawki dyżurowe. Wzrost wysokości wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia, w konsekwencji prowadzi do permanentnego zadłużenia i zagraża obniżeniem jakości i dostępności udzielanych świadczeń zdrowotnych, a z tym nie możemy się zgodzić – dodaje.

Urząd Marszałkowski oszacował, że  szpitale podległe samorządowi będą musiały rocznie wygenerować z własnych środków ponad 33 miliony złotych. 19 milionów złotych na wynagrodzenia dla lekarzy i 14,6 miliona dla pielęgniarek.

Andrzej Domański Dyrektor Wojewódzkiego szpitala zespolonego potwierdził, że podwyżki należą się zarówno lekarzom, pielęgniarkom,  jak i innym pracownikom szpitala . –Pielęgniarki mają teraz dobrą sytuację ustawową, jednak na te podwyżki nie ma pieniędzy, podobnie jest z lekarzami. Inni pracownicy medyczni też chcą podwyżek, my chcemy te pieniądze dać, ale nie mamy  z czego. Za dobrą prace należy się dobre wynagrodzenie -podkreślił  dyrektor Domański. Roczny koszt wzrostu wynagrodzeń po zmianach prawnych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym wynosi ponad 13 mln złotych.

W Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii i w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze kwota związana ze wzrostem wynagrodzeń będzie wynosiła 3 mln złotych dla każdej z lecznicy. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii będzie to 11 mln, a w Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji 200 tys. zł.

-Nasze placówki dysponują kompleksową opiekę zdrowotną i nieustannie się rozwijają. Dokładamy starań do wzrostu komfortu leczenia dla pacjentów, kupujemy nowy sprzęt i dbamy o bezpieczeństwo pacjentów, nakłady finansowe są ogromne. Koszty podwyżek spadną na województwo, dlatego finał może się skończyć dramatycznie dla niektórych placówek – zaakcentowała Anna Nocuń dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim.

Województwo Świętokrzyskie przeznaczyło w latach 2006-2018 prawie 300 mln złotych na zakup sprzętu medycznego oraz modernizację budynków w podmiotach leczniczych, których jest organem tworzącym.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO