Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Szlaban na ryzyko. Liczba wypadków na torach zatrważająca

poniedziałek, 06 września 2021 15:07 / Autor: Aleksandra Rękas
Szlaban na ryzyko. Liczba wypadków na torach zatrważająca
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A
Szlaban na ryzyko. Liczba wypadków na torach zatrważająca
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Co roku w całej Polsce dochodzi do około dwustu niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach i przejściach kolejowo-drogowych. Tylko w sierpniu było ich  17 –  siedem osób zginęło, a jedna została ranna. O rozwagę apelują PKP i policja.

Kampania „Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko!” ma przypominać kierowcom i pieszym, jak ważne jest zachowanie ostrożności w pobliżu torów. A warto wiedzieć, że tory kolejowe przecinają polskie drogi w ponad 11,5 tys. miejsc. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii. Niestety bywa i tak, że kierowcy ignorują czerwone światło przez przejazdem.

- Nie każdy pamięta, że pociąg nie zatrzyma się w jednej chwili, a potrzebuje do tego wielu metrów. Zdarza się, że kierowcy wydaje się, że zdąży przed nadjeżdżającym pociągiem. Chcemy pobudzać wyobraźnię i uczulać na ten problem – podkreśla Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Do tej pory, w tym roku w naszym województwie na szczęście nie było żadnych niebezpiecznych zdarzeń przy torach. W 2020 były trzy.

- Żeby tegoroczne statystyki zostały na tym poziomie, przez całe wakacje prowadzona była akcja „bezpieczny piątek” – wyjaśnia Izabela Miernikiewicz z PKP Polskie Linie Kolejowe.

Główną ideą „bezpiecznych piątków” jest wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań wśród kierowców oraz korzystania z „dzikich przejść” przez pieszych. Do najczęstszych „grzechów” kierowców należą - brak reakcji na znak STOP, przejeżdżanie przez przejazd mimo włączonej sygnalizacji, próba przejechania pod zamykającymi lub otwierającymi się rogatkami, a także ich omijanie. W ciągu jednego dnia, akcje odbywały się nawet w kilkudziesięciu miastach.

Według statystyk, niemal 99% wypadków i kolizji na przejazdach powoduje nieostrożność lub lekceważenie znaków przez kierowców. Nie bez winy są także piesi – w ubiegłym miesiącu doszło do 22 wypadków z udziałem pieszych w miejscach niedozwolonych.

Rozpędzony pociąg może mieć drogę hamowania równą nawet trzynastu boiskom piłkarskim.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO