Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

"Szkoły branżowe to pewna przyszłość". OHP zachęca do kształcenia zawodowego

poniedziałek, 24 maja 2021 15:27 / Autor: Magdalena Nowak
"Szkoły branżowe to pewna przyszłość". OHP zachęca do kształcenia zawodowego
"Szkoły branżowe to pewna przyszłość". OHP zachęca do kształcenia zawodowego
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Wszelkie zawody związane z budownictwem oraz medycyną dają obecnie pewność znalezienia pracy. Ponadto na rynku bez problemu zatrudnią się kierowcy, kucharze czy piekarze. Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP zachęca młodych ludzi do wyboru szkół branżowych, a pracodawcy coraz częściej są skłonni inwestować w edukację przyszłych kadr.

Celem kształcenia w szkolnictwie branżowym jest przygotowaniem uczniów do wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy. – Dobry zawód to dobra praca i atrakcyjne wynagrodzenie. Zabiegamy o to, aby wszystkie podmioty, które zajmują się rynkiem pracy i nauczaniem współpracowały ze sobą, aby kształcić ludzi w zawodach zgodnych z barometrem zawodów i dostosowywać się do potrzeb rynku – mówi wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

Magdalena Fogiel-Litwinek  wojewódzki komendant Świętokrzyskiej Komendy OHP, podkreśla, że szkolnictwo branżowe to pewna przyszłość dla młodych ludzi. 

– Naszym celem jest zatrzymanie młodych ludzi w województwie świętokrzyskim, ale chcemy im również dać pewny i dobry zawód. Zachęcamy uczniów już w klasach siódmych do zastanowienia się nad wyborem szkoły, bo jeśli będziemy mieli chętnych, to nowe klasy bardzo szybko można stworzyć. Jest potencjał, są na to pieniądze, jednak najważniejsi są chętni uczniowie – mówi Magdalena Fogiel-Litwienk.

– Wiele kierunków powstaje stricte pod zapotrzebowanie. Jeżeli pojawia się inwestor w naszym regionie, który potrzebuje np. lakierników, to klasy o takim profilu powinny powstawać. Chcemy kształcić młodych ludzi w takich zawodach, aby później z łatwością znaleźli pracę. Kształcenie zawodowe nie wygląda obecnie tak, jak kilkadziesiąt lat temu, chcemy zdjąć odium, że kształcenie branżowe jest czymś gorszym. Obecnie często osoby po szkołach zawodowych zarabiają więcej niż absolwenci studiów  – dodaje komendant.

Co roku urzędy pracy przygotowują barometr zawodów, który zawiera informacje zarówno od pracodawców jak i pośredników pracy, dotyczące najbardziej pożądanych na rynku zawodów. Ponadto co pięć lat przygotowywana jest prognoza zapotrzebowania dla szkół branżowych.

– Obydwa dokumenty są przygotowywane według innej metodologii, jednak wyniki są takie same - zawody, w których młodzi ludzie mają szanse znaleźć pracę. Obecnie na rynku pracy mamy zapotrzebowanie na wszelkie zawody budowlane  -  potrzeba m.in. murarzy, tynkarzy i ślusarzy. Ponadto wszelkie zawody medyczne, zarówno lekarze jak i pielęgniarki – mówi Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice pokazuje jakie możliwości daje szkolnictwo branżowe. – Jesteśmy wszędzie tam gdzie jest rynek pracy, przedsiębiorcy i szkolnictwo branżowe. Reprezentujemy nie tylko przedsiębiorców, którzy są obecni w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, ale także tych którzy są na rynku i poszukują nowych  pracowników. Jesteśmy również założycielem Świętokrzyskiego Klastra Edukacji Zawodowej, w którym gromadzimy szkoły branżowe i ogólne. Pokazujemy  młodym ludziom możliwości, które daj szkolnictwo branżowe. Prowadzimy programy pilotażowe wskazujące na możliwości kształcenia się także w nowych zawodach dla potrzeb przemysłu 4.0 i obecnego rynku pracy – mówi Miłosz Pamuła, wiceprezes SSE Starachowice. – Szkolnictwo branżowe nie zamyka swoim absolwentom możliwości kształcenia się na wyższych uczelniach, wręcz daje im na uczelniach technicznych często przewagę – dodaje prezes Pamuła.

Obecnie pracodawcy  mogą zapewnić uczniom szkół branżowych nie tylko praktyki, ale też przygotowywać egzaminy, pisać podstawy programowe oraz finansować system kształcenia branżowego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO