Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Świętokrzyskie gminy stawiają na odnawialne źródła energii

wtorek, 20 września 2022 16:45 / Autor: Radio eM
Świętokrzyskie gminy stawiają na odnawialne źródła energii
Świętokrzyskie gminy stawiają na odnawialne źródła energii
Radio eM
Radio eM

Gminy Bieliny i Chmielnik oraz powiat opatowski otrzymają w sumie prawie 6,5 miliona złotych na zastosowanie odnawialnych źródeł energii w budynkach użyteczności publicznej. Zmiany dotkną ośrodków zdrowia, szkołę i OSP.

Do gminy Bieli tragi ponad 300 tysięcy złotych z Unii Europejskiej. Celem jest termomodernizacja Ośrodka Zdrowia w Makoszynie. Z kolei powiat opatowski otrzymał niespełna cztery miliony złotych. Zastosowane zostaną przyjazne dla środowiska i energooszczędne rozwiązania techniczne i technologiczne w zakresie termomodernizacji dwóch obiektów użyteczności publicznej – budynku przy ul. Szpitalnej 4 w Opatowie i Warsztatów Terapii Zajęciowej. Obiekty dodatkowo zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez montaż nowych drzwi ułatwiających przejazd wózkom i instalację tablic pamiątkowych z pismem Braille’a.

Swój projekt zrealizuje również gmina Chmielnik. Z Unii Europejskiej otrzyma ona ponad 2,2 miliona złotych na działania termo modernizacyjne w OSP w Suliszowie, Szkole Podstawowej w Chmielniku i w budynku świetlicy wiejskiej w Holendrach.

– Dzięki oszczędnościom podczas realizacji projektów oraz dzięki korzystnemu kursowi euro udało się wygospodarować ponad 6,4 milionów złotych, które trafią do trzech świętokrzyskich samorządów. Myślę, że samorządowcy są bardzo zadowoleni, bowiem poprzez realizację projektów zmniejszą się koszty utrzymania termomodernizowanych budynków, ale także zaoszczędzona zostanie energia elektryczna i cieplna – podkreśla wicemarszałek Renata Janik.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO