Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Świętokrzyskie Dni Profilaktyki rozpoczęte

wtorek, 15 maja 2018 13:19 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Rodzina, wychowanie do polskości, czy wsparcie w sytuacjach trudnych – między innymi takie tematy poruszyli uczestnicy konferencji „Z rodziną ku niepodległości”, która zainaugurowała XVI Świętokrzyskie Dni Profilaktyki.

Konferencję poprzedziła Msza Święta w Kościele pw. św. Franciszka w Kielcach, której przewodniczył ks. bp Andrzej Kaleta. Po niej w budynku Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego rozpoczęły się wystąpienia zaproszonych prelegentów. Jedną z nich była dr Monika Siwek, socjolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która doceniając inicjatywę, jednocześnie wskazuje na jedno z zagrożeń czyhających na współczesną rodzinę. – Pogarszająca się sytuacja rodziny ma związek z pędem życia, pogonią za pieniądzem i nastawienie raczej na „mieć”, niż na „być”. Cierpi z tego powodu cała rodzina. Może nie tyle fizycznie, co duchowo – tłumaczyła dr Siwek.

Konferencja zgromadziła liczne grono uczestników, biorących także udział w panelach tematycznych. Jolanta Trzepatowska, psycholog z Kazimierzy Wielkiej, która w wydarzeniu wzięła udział już po raz kolejny, wskazuje na wielką pomoc jaką daje konferencja w jej zawodzie. – Interesuję się zagadnieniami związanymi z uzależnieniami z racji zawodowych. Zapisałam się na panel, który zwiększy moją wiedze na ten temat – powiedziała Jolanta Trzepatowska.

Wykład inaugurujący pt. „Z rodziną ku niepodległości” wygłosił ks. prof. Jan Śledzianowski. Jak podkreślił, ważnym tematem Konferencji są uzależnienia i ich wpływ na sytuację młodych ludzi. Z kolei, ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora kieleckiej Caritas zwraca uwagę na szerszy kontekst działań profilaktycznych. – Konferencja to tylko jeden z wycinków całej kampanii. Oprócz niej widzimy szereg działań podejmowanych przez inne instytucji, w tym przez Caritas – zaznaczył ks. Banasik.

Wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek zauważa ponadto dlaczego ta inicjatywa jest szczególnie ważna właśnie dziś. – Szczególne znaczenia ma ona teraz, kiedy świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Historyczna wartość rodziny daje nam obraz tego, jak ważna jest dzisiaj - podkreśla wojewoda.

Konferencja została zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO