Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Świętokrzyscy terytorialsi wspierają medyków

poniedziałek, 26 października 2020 11:14 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Kilkudziesięciu żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej będzie od dziś zastępować medyków w punktach pobrań wymazów w kierunku koronawirusa. Chodzi o badania, które są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Żołnierze będą pomagać w 12 punktach zlokalizowanych m.in. w Kielcach, Sandomierzu, Chmielniku czy Busku-Zdroju – informuje Daniel Woś, rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Oni już od marca pracowali w zespołach wymazowych, wspierając stacje sanitarno-epidemiologiczne.  Wymazy pobierali w punktach drive thru oraz bezpośrednio w miejscach ognisk koronawirusa. Teraz działalność będzie rozszerzona. Żołnierze zaangażowani w tę pomoc to osoby z doświadczeniem medycznym, są to m.in. ratownicy medyczni, pielęgniarki ale też studenci ostatniego roku studiów medycznych. Charakterystyka służby WOT jest taka, że żołnierze często wykonują na co dzień  przeróżne zawody, a służbę WOT pełnią ochotniczo. Nasi mundurowi przed rozpoczęciem pobrań zostali poddani szkoleniu w Wojskowym Ośrodku Medycyny Prewencyjnej w Krakowie – dodaje Daniel Woś.

Dzięki wsparciu WOT, część lekarzy i pielęgniarek, która do tej pory była wyłączona ze szpitalnych dyżurów,  będzie mogła  wrócić na szpitalne oddziały.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO