REGION
Światowy Dzień Chorych Na Łuszczycę
Dziś (29 października) obchodzimy Światowy Dzień Chorych Na Łuszczycę. Choroba dotyka nawet 3 procent Polaków. Według specjalistów największy wpływ na to schorzenie ma stres.
– Choroba dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych, może rozwinąć się w każdym wieku. Należy podkreślić, że nie jest zakaźna, ale mocno stygmatyzowana. Problem szczególnie dotyczy dzieci, nie chcą podawać ręki choremu, a pacjenci się wstydzą – informuje dr Aleksandra Bukowska, dermatolog.
Objawia się przewlekłym stanem zapalnym skóry (m.in. ostro odgraniczone, łuszczące się, czerwone zmiany skórne wielkości monety, najczęściej na łokciach, kolanach, skórze głowy, dłoniach i stopach). Ponadto, objawia się również świądem, podrażnieniem skóry, kłuciem i bólem.
– Łuszczyca jest chorobą przewlekłą. Może przebiegać z okresami zaostrzeń i remisji. Zdarza się, że u pacjentów te zmiany pojawiają się raz lub dwa razy w życiu, a u niektórych utrzymują się stale – podaje dermatolog.
Leczenie tego schorzenia jest miejscowe, np. maściami, ale także ogólne przy pomocy tabletek i zastrzyków. Jest też najnowsze leczenie biologiczne, podawane w szpitalach pod kontrolą specjalistów.
– Choroba może pojawić się z wielu przyczyn, ale zdecydowanie niekorzystnie wpływa nasilony stres, podobnie jak infekcje wirusowe, bakteryjne czy też po zakończonej antybiotykoterapii – wyjaśnia dr Bukowska.
Specjalistka podkreśla, by wszystkie niepokojące objawy konsultować z lekarzem, szczególnie jeśli łuszczyca występuje w rodzinie.