Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Starachowicki szpital zakupił nowy mammograf. W planach także pracownia

środa, 06 marca 2024 13:18 / Autor: Maciej Piętka
Starachowicki szpital zakupił nowy mammograf. W planach także pracownia
FOT. Starachowice Szpital
Starachowicki szpital zakupił nowy mammograf. W planach także pracownia
FOT. Starachowice Szpital
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Starachowicki szpital zakupił sprzęt do badań mammograficznych o wartości prawie miliona złotych. Tym samym udało im się doposażyć pracownie, która zostanie otwarta gdy tylko dopełnione zostaną formalności.

Większość kwoty inwestycji pokryła dotacja ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa. Jak zaznaczają specjaliści, nowy sprzęt bardzo pomoże w diagnostyce raka piersi.

– Mammograf cyfrowy Senographe Crystal Nova wraz z wyposażeniem dostarczono tuż przed końcem ubiegłego roku. To urządzenie, które zapewnia lekarzom potężne narzędzia do wczesnej diagnostyki raka piersi i skutecznych badań przesiewowych – mówi Małgorzata Kałuża, rzeczniczka starachowickiej lecznicy.

Dzięki wyposażeniu, coraz bliżej jest także utworzenie pracowni mammograficznej.

– Przeprowadzono już prace związane z przystosowaniem pomieszczenia, zamontowano urządzenie i wykonano pierwsze testy. Obecnie trwają działania polegające na uzyskaniu stosownych pozwoleń na uruchomienie mammografu i pracowni – dodaje Małgorzata Kałuża.

Po uzyskaniu pozwoleń placówka musi jeszcze postarać się o pozyskanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, aby móc realizować refundowane świadczenia zdrowotne.  Pracownia mammograficzna ruszy najprawdopodobniej w połowie tego roku. Z bezpłatnych badań będą mogły skorzystać panie od 45 do 74 roku życia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO