REGION
Spędź noc w lesie, z dala od technologii – konwent grupy Bushcraft Poland
We wtorek (17 sierpnia) odbyła się konferencja prasowa w Nadleśnictwie Kielce. Dotyczyła ona VII Konwentu grupy Bushcraft Poland i programu „Puszczowisko”, który rozpocznie się 20 sierpnia br. To będzie przede wszystkim spotkanie z naturą, bez prądu i współczesnych nowinek.
Nadleśnictwo Kielce wraz z gminą Nowiny jest organizatorem tego wydarzenia. Na ten konwent przyjadą ludzie z różnych części Polski. Będą uczestniczyć w dwudniowym wydarzeniu.
– Pierwszy dzień jest zamknięty i przeznaczony dla uczestników i członków grupy Bushcraft Poland. Natomiast drugiego dnia chcielibyśmy zaprosić wszystkich zainteresowanych. Odbędą się wtedy spotkania z ciekawymi ludźmi oraz różnego rodzaju warsztaty. Chcemy odczarować las – informuje Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny.
W tym roku „Puszczowisko” koncentruje się na idei bushcraftu i puszczaństwa w najmniej złożonych, pierwotnych formach.
Dzień otwarty (21 sierpnia) rozpocznie się o godzinie 10, od się spaceru z Geoparkiem. Będzie można zwiedzić rezerwaty i okolice gminy Nowiny oraz Chęcin. Natomiast główna część programu zacznie się o godzinie 13. Teren obejmuje lasy w okolicach Zawady. Na pętli autobusowej będzie można zostawić samochody. Należy pamiętać, aby dostosowywać się do warunków terenowych.
Przez cały dzień będzie można wziąć udział w rozmaitych warsztatach takich jak: malowanie naturą, tworzenie lampionów, układanie zielnika, warsztaty kaletnicze, snycerskie, herbaciane i łucznicze.
Specjaliści wygłoszą prelekcje na temat sztuki rozpalania ognia, tworzenie apteczki, pierwszej pomocy, a także fauny świętokrzyskiej. Na najmłodszych będą czekać podchody, budowa szałasu oraz podziwianie pokazów sokolniczych. Zobaczymy także bronie czarnoprochowe, a myśliwi opowiedzą o tradycjach łowiectwa.
Odbędą się również warsztaty hamakowe, podczas których spotkamy się z przyrodnikami, którzy powiedzą parę słów o ssakach oraz ptakach drapieżnych.
– Jako Nadleśnictwo Kielce jesteśmy naprawdę zadowoleni z takiego zainteresowania. Mamy potrzebę pokazania społeczeństwu lasy od środka oraz naszej pracy. Chcemy, aby ludzie nabrali pewności, że zapewnimy stabilność lasów, które będą mogły oglądać przyszłe pokolenia – informuje Roman Wróblewski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Kielce.
Przypomnijmy, że od pierwszego maja można zostać na noc w lesie.
– Ten program promuje rozproszone biwakowanie. Cieszy się on bardzo dużym zainteresowaniem. Jesteśmy zadowoleni, że osoby, które nocują w lesie, zachowują się prawidłowo oraz nie zakłócają porządku. Na tę akcję przeznaczono prawie 1500 hektarów lasów. Każdego zainteresowanego zapraszam do odwiedzenia strony nadleśnictwa, gdzie znajduje się więcej informacji na ten temat – dodaje Roman Wróblewski.
Pamiętajmy, że jeśli chcemy wybrać się do lasu na dłużej niż dwa dni, w grupie powyżej dziewięciu osób, powinniśmy się zgłosić do Nadleśnictwa Kielce.