Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Starzy i młodzi spotkali się w Samsonowie. Żeby się zrozumieć

piątek, 11 września 2020 08:31 / Autor: Radio eM
Radio eM

Co to jest „letniaczek”? Albo „najsik”? A co oznacza słowo „odkrytka”? – z takimi pytaniami musieli zmierzyć się zarówno przedstawiciele młodzieży, jak i seniorzy – uczestnicy projektu „Słowa bez metryki na kielecczyźnie”. Jego inauguracja odbyła się 10 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Samsonowie.

–  Cieszę się, że jestem ambasadorem tego projektu. Myślę, że obie strony będą z niego zadowolone i wyciągną z niego nowe doświadczenia – powiedziała, witając uczestników, Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

–  Mam nadzieję, że zapoznacie się z różnicami pomiędzy językiem osób starszych, a językiem, którym posługują się ludzie młodzi – dodał Stanisław Stępień, zastępca wójta gminy Zagnańsk.

Wykład o historii i ewolucji języka wygłosiła prof. Anna Wileczek z Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK. Podkreślała, że bez języka, ludzkość nie mogłaby się rozwijać.

Następnie odbyła się rywalizacja pomiędzy drużyną młodzieży i seniorów. Obie drużyny musiały wyjaśnić znaczenie słów, używanych na co dzień przez rywali. Po wyrównanej rywalizacji, wygrała drużyna dorosłych mieszkańców gminy.

– Dzisiejsze spotkanie było ciekawe, poznałam kilka nowych słów z języka starszych osób – powiedziała uczestniczka drużyny młodzieży, która przyznała też, że czasem nie rozumie, co mówią do niej dziadkowie.

–  Potrzebne są takie spotkania z młodymi, to przecież nasza przyszłość. Myślę, że możemy się dużo wspólnie nauczyć. Mam nadzieję, że kolejne będą równie interesujące – przyznała przedstawicielka seniorów.

–  Pomyśleliśmy, że warto stworzyć taki projekt, żeby pokolenia się ze sobą spotkały. W Narodowym Centrum Kultury powstał projekt „Ojczysty – Dodaj do ulubionych” – postanowiliśmy wykorzystać tę sytuację. Oprócz spotkania pokoleń, wpiszemy się też w badania języka, prowadzone przez nasz uniwersytet – mówi Lidia Putowska, prezes Towarzystwa Ziemi Samsonowskiej.

Inauguracji towarzyszyły występy muzyczne dr Katarzyny Lisowskiej z Instytutu Edukacji Muzycznej UJK, uczestniczki The Voice of Poland, oraz Emilii Ogonowskiej-Jaroń z Zespołu Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach

W ramach projektu na kolejnych spotkaniach prowadzone będą prace nad słownikiem języka młodszych i starszych oraz kalendarzem. Planowany jest też konkurs gawędziarski „Bajania i nawijki nad rzeką Bobrzą” i wystawa fotograficzna. Samsonów odwiedzi również prof. Jerzy Bralczyk, znany językoznawca.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO