REGION
Skwer w Skalbmierzu ma patrona
Skwer przy kolegiacie w Skalbmierzu będzie nosił imię Stanisława ze Skalbmierza, pierwszego rektora ówczesnej Akademii Krakowskiej , natomiast ulica Krótka nosić będzie imię św. Jana Pawła II – poinformował Radio eM ks.proboszcz Marian Fatyga. Na prośbę miejscowej parafii i po konsultacjach z mieszkańcami decyzję w tej sprawie podjęła Rada Miasta w Skalbmierzu.
Proboszcz miejscowej parafii, ksiądz Marian Fatyga wyjaśnia, że jest to jedna z inicjatyw towarzyszących tegorocznym obchodom 675. rocznicy przyznania praw miejskich i 800-lecia pierwszej historycznej wzmianki o Skalbmierzu.
Ze Skalbmierza pochodził Stanisław, pierwszy rektor odnowionej w 1400 roku Akademii Krakowskiej, prawnik, kanonik kapituły katedralnej na Wawelu. Po nauce w przykolegiackiej szkole w Skalbmierzu, odbył studia prawnicze w Pradze, skąd przyjechał do Krakowa, gdzie osiadł na stałe. Pełnił tam wiele zaszczytnych funkcji – był m.in. spowiednikiem królewskim, kaznodzieją katedralnym, wikariuszem generalnym biskupa krakowskiego oraz – dwukrotnie – rektorem Akademii Krakowskiej. Uważany jest, obok Pawła Włodkowica, za twórcę polskiej szkoły prawa międzynarodowego.
Ułożył ponad 500 kazań, spisywanych po łacinie, lecz wygłaszanych po polsku. Podczas kazania na pogrzebie królowej Jadwigi, tak podsumował jej życie: „Widzieliśmy, że była matką duchownych, dobrodziejką wdów, pocieszycielką sierot, tarczą ubogich, ucieczką pokrzywdzonych, orędowniczką odsuniętych sprzed obliczu naszego króla. (...) Widzieliśmy, jak roztropną była w radzie, jak przewidującą w przedsięwzięciach, z jaką gorliwością starała się zachować wszystko, co umacniało potęgę Korony Polskiej. Widzieliśmy i poznaliśmy jej niezwykłą urodę, jej ujmujący sposób mówienia, jej szlachetny ród, ale jeszcze szlachetniejsze obyczaje, jej głęboką pokorę, a przy tym nierównie wielkie dostojeństwo. Widzieliśmy, jak wznosiła kościoły, jak jedne ołtarze ozdabiała, inne stawiała, z jakimi oznakami szacunku odnosiła się do książąt, do szlachty, do biskupów i kapłanów, z jaką łaskawością przyjmowała ubogich, jak życzliwie udzielała posłuchania, jak daleka była od wyszydzania kogoś, nie wszczynała kłótni ani nie była gadatliwa, nie unosiła się gniewem bez słusznej konieczności”
Duszpasterz dodaje, że Stanisław ze Skalbmierza pełnił ważne funkcje na dworze króla Władysława Jagiełły, był osobistym spowiednikiem św. Jadwigi Andegaweńskiej, ale jak zaznacza ks. Marian Fatyga o historycznej dumie miasta mówi i wie się ciągle niewiele.
Bardzo mi zależy, aby mieszkańcy mogli tę postać bliżej poznać i rozpropagować. Chcemy pokazać to światło, które wyszło ze Skalbmierza, a o którym współcześni mało wiedzą.
Obecny rok, będzie bardzo ważny dla lokalnej społeczności. Wspólnie z komitetem organizacyjnym i urzędem gminy przygotowujemy wiele wydarzeń upamiętniających te rocznice. Główne uroczystości odbędą się w pierwszym tygodniu czerwca. Ks. Proboszcz Marian Fatyga pragnie, aby Tydzień Stanisława ze Skalbmierza odbywał się co roku, wpisał się na stałe do kalendarza imprez kulturalnych Skalbmierza.
Na skwerze już stanęła stosowna tablica informacyjna o życiu i działalności znanego skalbmierzanina Stanisławie ze Skalbmierza, której fundatorem jest parafia św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu.
Uroczyste nadanie skwerowi imienia Stanisława ze Skalbmierza odbędzie się 19 marcu po mszy św. o godzinie 10.00 w imieniu organizatorów zapraszam serdecznie.To wydarzenie rozpocznie cykl imprez całorocznych związanych z obchodami 800- lecia od pierwszej wzmianki o Skalbmierzu i 675 -lecia od lokacji miasta – powiedział radiu eM ks. Marian Fatyga.
https://emkielce.pl/region/skwer-w-skalbmierzu-ma-patrona#sigProGalleriad65752faee