Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Skutki pandemii w ochronie zdrowia pozostaną na długo

poniedziałek, 16 maja 2022 12:22 / Autor: Magdalena Nowak
Skutki pandemii w ochronie zdrowia pozostaną na długo
Skutki pandemii w ochronie zdrowia pozostaną na długo
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Pandemia COVID-19 wstrząsnęła całym systemem ochrony zdrowia. Braki kadry medycznej, kolejki do lekarzy specjalistów, późna zgłaszalność na badania profilaktyczne, zła kondycja placówek medycznych – to problemy, które w czasie pandemii jeszcze bardziej się uwypukliły.

Obowiązujący dotąd stan epidemii związany z epidemią Covid-19, od poniedziałku 16 maja został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Problemy w placówkach medycznych jednak pozostały.

– Pandemia wywarła ogromny wpływ na działalność polskich szpitali. Przekształcenia różnych oddziałów w oddziały covidowe powodowały blokowanie przyjęć pacjentów planowych. To z kolei prowadziło do narastania kolejek osób oczekujących. W ślad za tym choroba u nich  rozwijała się jeszcze bardziej, co za tym idzie obecnie jesteśmy zmuszeni przyjmować pacjentów w cięższych stanach – mówi Renata Wachowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego ŚUM w Katowicach.

– Kolejny aspekt dotyczył braku kadry, ze względu na to, że medycy również chorowali. To zaburzało mocno rytm pracy placówek. Obecnie staramy się nadrabiać świadczenia, przyjmować pacjentów w miarę na bieżąco, jednak to wymaga ogromnych zdolności organizacyjnych. Największe kolejki widzimy w obszarze  interny, gastroenterologii i chirurgii – dodaje Renata Wachowicz.

Podobne problemy zauważa Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny za sektor zdrowia w naszym  regionie. –  Braki lekarzy specjalistów, kadry pielęgniarskiej, długie kolejki do medyków. Pandemia skupiła te problemy w soczewce. Do tego dochodzą takie czynniki jak inflacja, rosnące ceny, ale też wojna za naszą wschodnią granicą, to wszystko stawia ogromne wyzwanie przed służbą zdrowia – podkreśla Marek Bogusławski.

Są jednak głosy mówiące o tym, że pandemia pokazała również pozytywny aspekt, mobilizację w polskim systemie ochrony zdrowia. – Pandemia była sprawdzeniem, czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z każdym pacjentem i udźwignąć ciężar nowej sytuacji. Po tym czasie powinniśmy się przyzwyczaić również do zachowań prozdrowotnych, które są od wielu lat przyjęte – mycie i dezynfekcja rąk, dbanie od higienę w czasie przeziębienia. Pandemia zwróciła uwagę, że są to proste, niedrogie zachowania,  bardzo istotne. Ciekawostką jest, że największym projektem WHO, najbardziej kosztownym na świecie jest promocja... mycia rąk. Tak proste zagadnienie szwankuje niezależnie od tego, czy kraj jest wysokorozwinięty czy nie – podkreśla prof. Andrzej Marszałek, konsultant krajowy w dziedzinie patomorfologii.

Od 16 maja obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 roku stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Przepisy w tej sprawie znalazły się w rozporządzeniu z 13 maja. Wskazano w nich, że zniesienie stanu epidemii jest zasadne ze względu na poprawę stanu epidemiologicznego na obszarze Polski, zmniejszenie gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń i zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych. Większość obostrzeń wynikających ze stanu epidemii została zniesiona wcześniej, w tym obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby Covid-19. Nie obowiązuje już także przymus zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Stan zagrożenia epidemicznego nie jest przeciwskazaniem do powrotu do wcześniej obowiązujących obostrzeń.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO