REGION
Sierpień - miesiącem abstynenci, jednak pandemia mu nie sprzyja


Liczba osób uzależnionych od alkoholu nieustannie rośnie, szacuje się, że 36 procent osób, które walczyło z nałogiem, sięgnęło po alkohol w czasie pandemii. Pomimo, że sierpień uznawany jest za miesiąc abstynencji, w tym roku niezwykle trudne jest przeprowadzanie wszelkich akcji profilaktycznych i informacyjnych oraz docieranie do osób uzależnionych.
Do zdecydowanej walki z alkoholizmem zaapelował Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa trzeźwości Osób Uzależnionych. W myśl tegorocznego hasła Apostolstwa "Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach", wiele miejsca poświęcono najmłodszym. Jak co roku zaapelowano, by w sierpniu Polacy podjęli dobrowolną abstynencję .
Z apelem do osób potrzebujących pomocy zwracają się również terapeuci. – Pandemia pokrzyżowała nam wiele planów dotyczących profilaktyki. Jednak największym problemem pandemii jest to, że bardzo dużo osób, które walczą z nałogiem, wróciło do niego. Badania pokazały, że 36 procent z nich wróciło do picia, zwiększyła się też liczba osób, które wcześniej nie piły, a teraz mają problemy. Dlaczego? Przez samotność, brak pomysłów na spędzanie wolnego czasu, zamknięcie w domu i brak radości z życia – wymienia Marek Sochacki, terapeuta w stowarzyszeniu MONAR w Kielcach.
– To co nas cieszy, to fakt, że w czasie izolacji pacjenci chcieli wrócić do porad osobistych, te telefoniczne im nie wystarczały. W sierpniu szczególnie zachęcamy wszystkich, którzy mają problem z alkoholem, do skontaktowania się z nami, zadzwonienia, a później wizyty osobistej. Zachęcamy do odwiedzania nas z rodzinami, tak aby np. współmałżonek wiedział jak się zachowywać, współpracować i pomagać osobie uzależnionej. Mój telefon jest włączony 24 godziny na dobę, zapraszam wszystkich do kontaktu (603 388 318) – dodaje terapeuta.
Jak informuje dyrekcja Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy, gdzie funkcjonuje Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu, w ostatnim czasie nie odnotowano tam drastycznego wzrostu pacjentów walczących z nałogiem.








