Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Sielpia zmienia się nie do poznania. Ostatni etap rewitalizacji

wtorek, 21 września 2021 15:30 / Autor: Aleksandra Rękas
Sielpia zmienia się nie do poznania. Ostatni etap rewitalizacji
Fot. Piotr Michalec
Sielpia zmienia się nie do poznania. Ostatni etap rewitalizacji
Fot. Piotr Michalec
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

To już ostatni sezon, w którym po spuszczeniu wody ze zbiornika w Sielpi, przy kąpielisku odbywają się prace rewitalizacyjne. Teraz pora na bardziej spektakularne zmiany – pojawi się nowe molo i wyspa.

Do tej pory, prace przede wszystkim koncentrowały się na odmulaniu zbiornika, a więc nie były widoczne gołym okiem. Pojawiły się co prawda elementy małej infrastruktury i architektury na plażach, ale teraz przyszedł czas na najbardziej wyczekiwane zmiany.

- Grobla funkcjonująca jako ciąg spacerowy, zostanie przebudowana na molo. Pojawi się stumetrowa kładka na palach, przypominająca klasyczne molo. To rozwiązanie nie tylko będzie bardzo estetyczne, ale i poprawi się jakość wody – informuje Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Grobla, która istnieje obecnie, zatrzymuje wodę płynącą wzdłuż północnego brzegu zalewu. Dzięki pojawieniu się mola, woda będzie przepływać swobodnie, co odświeży zbiornik. Na tym jednak nie koniec - na zalewie zbudowana zostanie… wyspa.

- Pokieruje ona ruchem wody u wlotu rzeki Czarnej Koneckiej do zalewu. Będzie także podbudową pod kładkę, która połączy oba brzegi. Turyści będą mogli na rowerze lub pieszo obejść cały zalew – podkreśla Krzysztof Obratański.

W planach jest także wybudowanie wieży widokowej, uzależnione jest to jednak od sytuacji finansowej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO