Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Uwaga na grypę!

wtorek, 20 września 2022 09:39 / Autor: Katarzyna Synowiec
Uwaga na grypę!
Uwaga na grypę!
Katarzyna Synowiec
Katarzyna Synowiec

Okres jesienno-zimowy to właśnie sezon częstych przeziębień i zachorowań na grypę. Kto choruje na nią najczęściej, co robić, kiedy już zachorujemy, jakie mogą być powikłania oraz jak się przed nią ustrzec? O to zapytaliśmy lekarza.

Jak możemy przeczytać na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w 2019 roku, czyli poprzedzającym rok pandemiczny, w województwie świętokrzyskim było 828 zachorowań na grypę. Biorąc pod lupę 2020 rok, chorujących było zaledwie 243. Przeglądając statystyki z tego samego okresu bieżacego roku, okazuje się, że grypa zaatakowała już 1506 mieszkańców regionu.

Covid-19  "przyćmił" grypę?

– Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i wirusem grypy może mieć podobny przebieg. Objawy są podobne – w obu przypadkach występuje gorączka, suchy kaszel oraz złe samopoczucie. Nie jest jednak możliwe rozróżnienie obu zachorowań bez testu – zwraca uwagę lekarz Izabela Antecka-Kępska.

Jak informuje specjalista – wirus jest bardzo groźny i łatwo się nim zarazić. Przenoszony jest drogą kropelkową, a źródłem zakażenia może być zarówno chory człowiek jak i skażony przedmiot.

W grupie łatwiej

Przebywanie w skupiskach ludzi potęguje możliwość zachorowania, a to może zdarzyć się każdy, bez względu na wiek i stan zdrowia.

– Na ciężki przebieg i powikłania narażeni są zwłaszcza starsi pacjenci, po 65 roku życia oraz dzieci do pięciu lat. Grypa potrafi być niebezpieczna dla osób z niektórymi chorobami przewlekłymi, w szczególności z chorobami płuc oraz układu krążenia. Powikłania po grypie są bardzo groźne również dla kobiet w ciąży.

Ale to nie wszystko, co należy wiedzieć i pamiętać o grypie.

–  Wirus atakuje i namnaża się w  drogach oddechowych wywołując objawy takie jak suchy kaszel, ból gardła i nieżyt nosa, ale także gorączka, bóle mięśniowe oraz dreszcze. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy przechodzą zakażenie jednakowo – dodaje Izabela Antecka-Kępska.

Po pierwsze - samokontrola!

Nie zawsze da się w pełni uchronić przed zakażeniem. Niekiedy trzeba zasięgnąć pomocy lekarza, który zaleca samoobserwację.

– To podstawa, aby monitorować własny stan zdrowia i reagować w sytuacji, gdy coś nas niepokoi. Poza tym ważny jest odpoczynek w łóżku i porządne nawodnienie. Jeśli to konieczne, zalecam leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe , w razie potrzeby preparaty przeciwkaszlowe i  łagodzące ból gardła  – informuje nasz rozmówca.

Należy pamiętać o izolacji do momentu ustąpienia objawów, aby nikogo nie narażać.

– To jest szczególnie istotne w stosunku do osób z grupy zwiększonego ryzyka – zwraca uwagę Izabela Antecka-Kępska

Ale to nie wszystko, grypa jest też znana ze swoich powikłań...

 – Najczęstsze powikłanie to zapalenie płuc, a także zaostrzenie współistniejących chorób przewlekłych, takich jak astma, choroby niedokrwiennej lub zastoinowej niewydolności serca oraz cukrzycy – ostrzega lekarz.

Parę zasad na koniec

Jednak równie ważna jest profilaktyka, a to jej parę zasad, które warto przestrzegać.

– Zacznę od najskuteczniejszej metody - corocznych szczepień. Następnie higiena rąk, które powinniśmy często myć. Ważną kwestią jest także maseczka, którą nosić powinni szczególnie chorzy. Ogranicza ona ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa – zaznacza lekarz Izabela Antecka-Kępska.

Sezon zachorowań w pełni, jednak profilaktyka i dbanie o zdrowie może pomóc, aby okres jesienno-zimowy nie zakończył się w łóżku z chusteczkami i rozgrzewającą herbatą.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO