Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Scalają działki w regionie

czwartek, 22 września 2022 18:56 / Autor: Radio eM
Scalają działki w regionie
Scalają działki w regionie
Radio eM
Radio eM

Blisko tysiąc hektarów gruntów zostanie scalonych w powiecie jędrzejowskim w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskim. Powstaną nowe, większe gospodarstwa rolne.

Pieniądze na ten cel pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolnego. To ponad 13 milionów złotych. Scalone zostaną grunty we wsi Kawęczyn, Łysaków Pod Lasem oraz Łysaków Kawęczyńskim.

– Wielu rolników użytkuje rozproszone działki rolne. Aby ułatwić im działalność oraz zachować konkurencyjność naszego rolnictwa realizujemy projekty scalenia gruntów – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

– Wartością dodaną w scalaniu gruntów jest budowa sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych oraz regulacja stosunków wodnych na obszarze objętym scaleniem. Zachęcam starostów do korzystania z dofinansowania na te działania w przyszłej perspektywie finansowej, w której także przeznaczymy na to środki – dodał Marek Jońca, członek Zarządu Województwa.

 Scalenie gruntów polega na wydzieleniu nowych działek ewidencyjnych, o innym ukształtowaniu w stosunku do pierwotnych, w celu doprowadzenia do zmniejszenia ilości małych, rozproszonych działek składających się na gospodarstwo, oraz do powiększenia ich średniej wielkości. Obecnie nadal występuje wiele gospodarstw użytkujących liczne, rozproszone działki rolne.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO