REGION
Są pieniądze na nowe projekty dotyczące edukacji, zdrowia i spraw społecznych
Ponad 162 miliony złotych na 23 konkursy dotyczące edukacji, zdrowia i spraw społecznych trafiły do województwa świętokrzyskiego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Połowę funduszy zarezerwowano na przedsięwzięcia skierowane do osób długotrwale pozostających bez pracy, często bez motywacji do jej poszukiwania.
W pierwszej połowie tego roku Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego województwa świętokrzyskiego ogłosi 23 konkursy na projekty unijne. Aktualnie trwają nabory dotyczące edukacji przedszkolnej, ochrony zdrowia pracowników i tworzenia dziennych domów opieki medycznej. 26 lutego ruszają konkursy służące wsparciu dla szkół podstawowych i szkolnictwa zawodowego.
- Będziemy ogłaszać konkursy, które będą dotyczyły wszystkich mieszkańców, począwszy od dzieci do lat trzech - opieka żłobkowa, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły podstawowe, szkolnictwo zawodowe, a skończywszy na dorosłych: ich dokształcaniu, a także wsparciu psychologicznemu, społecznemu i zawodowemu osób, które pozostają poza rynkiem pracy - mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Największa kwota, bo aż 77 milionów złotych, zostanie przeznaczona na cztery przedsięwzięcia skierowane do osób długotrwale pozostających bez pracy. Projekty oferują kompleksowe wsparcie psychologiczne, poprawiające funkcjonowanie społeczne osób długotrwale bezrobotnych, a następnie zapewniają szkolenia zawodowe i staże u pracodawców. Wszystko w celu ułatwienia im powrotu na rynek pracy.
- Połowa z nich, czyli 38,5 miliona złotych zostanie przeznaczona dla gmin, samorządów, powiatowych centrów pomocy rodzinie i ośrodków pomocy społecznej. Druga połowa dla organizacji pozarządowych i podmiotów społecznych. Celem konkursu jest opieka nad osobami, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Będą one mogły skorzystać z całego wachlarza szkoleń, staży, praktyk, podniosą też kompetencje zawodowe, aby być bardziej konkurencyjni na rynku pracy, skorzystają w razie potrzeby z terapii psychologa - informuje Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego.
Z kolei wicedyrektor departamentu Artur Potaczała zaznacza, że obecny rok jest ostatnim rokiem programu. - Obecnie trwają negocjacje na temat kwoty, jaką mogłoby otrzymać nasze województwo na dalsze lata. Od 2007 do 2013 roku z Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymaliśmy około 1,5 miliarda euro, a w bieżącym okresie ponad 1,7 miliarda. Liczymy, że kwota będzie porównywalna - stwierdza Potaczała i dodaje, że w następnych latach kierunki działań będą podobne. - Chcielibyśmy wprowadzić do programu duży komponent związany ze zdrowiem dzieci, czyli bardziej powszechną opiekę stomatologiczną w szkołach, możliwość diagnozy i reagowania na wady postawy u dzieci, a także z problemy dotyczące kwestii psychologicznych łącznie z uzależnieniami od internetu i telefonów - uzupełnia.
W czerwcu rozpocznie się nabór projektów dotyczących profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi, ochrony zdrowia pracowników, a także ponownie edukacji przedszkolnej.