Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Są pieniądze na nawadnianie. Rolnicy mogą skorzystać z pomocy

poniedziałek, 24 lutego 2020 17:39 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Budowa nowej studni czy zbiornika, zakup maszyn do magazynowania i rozprowadzania wody, czy specjalistycznych systemów – o pieniądze na te cele mogą starać się rolnicy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach trwającego naboru wniosków o dotację na nawadnianie gospodarstwa. Chętni mają czas do 20 kwietnia.

Rolnicy mogą sięgnąć nawet po sto tysięcy złotych, przy czym może to stanowić maksymalnie połowę kosztów poniesionych na realizację inwestycji, a ich wartość musi być wyższa niż 15 tysięcy złotych. Zakończenie wykonania przedsięwzięcia powinno nastąpić przed upływem 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznanie pomocy. – Nabór już się rozpoczął i jest on cykliczny – informuje Dagmara Orlińska-Wilkosz, kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego w Świętokrzyskim Oddziale Regionalnym ARiMR.

Z programu może być sfinansowana budowa studni i zbiorników, zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, ale również instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem. Wsparciem mogą zostać objęte inwestycje zarówno ulepszające już istniejące instalacje, jak i powiększające obszar nawadniania.

O pomoc mogą starać się rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo o powierzchni co najmniej jednego hektara i nie większe niż 300 hektarów. Muszą oni wykazać również przychód z produkcji zwierzęcej lub roślinnej w wysokości minimum pięciu tysięcy złotych w okresie ostatnich 12 miesięcy.

Nabór zakończy się 20 kwietnia. Rozpoczęcie kolejnych planowane jest w lipcu, październiku i styczniu przyszłego roku.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO