Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Rumień zakaźny niebezpieczny dla ciężarnych

czwartek, 23 maja 2024 11:22 / Autor: Maria Karyś
Rumień zakaźny niebezpieczny dla ciężarnych
Rumień zakaźny niebezpieczny dla ciężarnych
Maria Karyś
Maria Karyś

Znowu przypomina o sobie rumień zakaźny. Mimo, że u większości dorosłych i dzieci przebiega łagodnie, to jednak dla kobiet w ciąży, może okazać się bardzo niebezpieczny.

Najczęściej przypomina przeziębienie. Dopiero po kilku dniach pojawia się charakterystyczna wysypka – zazwyczaj na policzkach. Nie zagraża życiu. Jednak lekarze alarmują, by kobiety, które miały bezpośredni kontakt z osobą chorą, jak najszybciej zgłaszały się do specjalisty.

- Wirus może przejść do płodu i go uszkodzić. Grozi to niedokrwistością, a ta z kolei do obrzęku a nawet zgonu. Dlatego bardzo ważne jest, aby pacjentka, która miała kontakt z osobą chorą na rumień zakaźny lub rumień nagły, wykonała badania na przeciwciała i sprawdziła czy nie chorowała już wcześniej – wyjaśnia dr n.med. Daniel Wolder, ginekolog.

Jak zauważa specjalista, u dorosłych przebieg rumienia może być bezobjawowy. Dlatego bardzo ważne są badania. IgG oraz IgM są wykonywane w kierunku parwowirusa B19, który wywołuje tę chorobę. Jeżeli ciężarna ma dodatnie przeciwciała, tym bardziej jest narażona na powikłania.

- Wtedy należy zrobić badanie USG, które przede wszystkim oceni przepływ tętnicy środkowej mózgu u płodu. Ma to potwierdzić czy nie doszło do niedokrwistości. Jeśli tak się zdarzyło, to jesteśmy w stanie pomóc dziecku, poprzez transfuzję wewnątrzmaciczną – informuje lekarz.

Zabieg polega na przetoczeniu krwi do krwioobiegu dziecka będącego w łonie matki.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO