REGION
Rozpoczyna się Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy
Rak szyjki macicy w skali świata jest trzecim nowotworem u kobiet pod względem częstości zachorowań i czwartym pod względem umieralności. Jest to jednak nowotwór, którego można wykryć na wczesnym etapie, a przez to również zapobiec.
Podstawowe znaczenia ma tutaj regularna cytologia. Od wielu lat badania prowadzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Skorzystać z nich mogą kobiety od 25. do 64. roku życia.
– Na profilaktyczną cytologię nie trzeba skierowania. Wystarczy zgłosić się do najbliższego gabinetu ginekologicznego, pracującego w ramach NFZ. W województwie świętokrzyskim jest ich około 120. Badanie jest bezpłatne – wyjaśnia Marzena Nosek, specjalista zespołu komunikacji NFZ.
Darmowa cytologia przysługuje kobietom co trzy lata. Te, które są w tzw. grupie ryzyka powinny wykonywać ją co roku. W zeszłym roku z badania skorzystało prawie 18 procent uprawnionych. To więcej niż w 2022… ale jak podkreślają eksperci wciąż za mało.
Badania cytologiczne to tylko jeden z kierunków profilaktyki nowotworowej. Kolejnym są szczepienia przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV). Przyjęcie szczepionki w wieku nastoletnim, zdecydowanie zmniejsza ryzyko zachorowania na m.in. raka szyjki macicy. Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.