REGION
Rowerzyści wyruszyli na Westerplatte
30 osób z naszego regionu pokona 600 kilometrów, by dotrzeć na główne uroczystości rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej na Westerplatte. Przed nimi pięć dni intensywnej drogi.
Rowerzyści wyruszyli spod kieleckiej bazyliki katedralnej. Przed wyruszeniem w trasę pobłogosławił ich biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk, inicjator obchodów.
- Moja mama opowiadała mi o bohaterstwie polskich żołnierzy, potem sam wiele o nich czytałem. Wiedziałem, że wielu z nich pochodziło z Kielecczyzny. Przechodzi czas i nazwiska zacierają się w pamięci. Nosiłem marzenie, aby była żołnierze, którzy wyszli z Bukówki zostali w pamięci naszego narodu, a zwłaszcza naszej ziemi – powiedział duszpasterz.
Rowerzyści podzieleni są na dwie piętnastoosobowe grupy, jedną z nich prowadzi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, a drugą Grzegorz Skiba, radny gminy Górno
- Jedziemy w hołdzie. Jadą z nami policjanci, wojskowi, członkowie stowarzyszeń, jadą też dzieci ze szkółki kolarskiej pod przewodnictwem kuratora Kazimierza Mądzika. Jedziemy trasą, która przebiegała podczas kampanii wrześniowej, chcemy złożyć także hołd bohaterom z bitwy pod Bzurą. Ten rajd ma też na celu kultywowanie pamięci, że na Westerplatte walczyli żołnierze z Kielecczycny – podkreśla radny.
- Jazda na rowerze jest moją pasją, a ta inicjatywa oddania hołdu walczącym na Westerplatte to bardzo szczytny cel. Liczę się z tym, że mogą wystąpić jakieś kontuzje, ale jestem pozytywnie nastawiony – mówi starszy szeregowy Mariusz Ziątek, żołnierz 102 Batalion Lekkiej Piechoty w Sandomierzu, który bierze udział w rajdzie po raz pierwszy.
Na starcie rajdu pojawiło się wielu kielczan oraz przedstawicieli urzędów i instytucji - wicemarszałek województwa Renata Janik, zastępca komendanta wojewódzkiego OHP Magdalena Fogiel-Litwinek, pułkownik Piotr Hałys, dowódca Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Adam Włoczewski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Odprowadzili oni rowerzystów do Wiśniówki.
- Chcemy przez wysiłek, który muszą włożyć w pokonanie tej trasy rowerzyści, pokazać, że pamiętamy. Promujemy też wiedzę o tym, że Westerplatczycy pochodzili z województwa świętokrzyskiego.
- Dziękuję wszystkim przedstawicielom instytucji za współpracę i dobre rozmowy w sprawie obchodów – spotykamy się przez cały rok. Dziękujemy za włączanie się kolejnych organizacji do uczczenia Westerplatczyków – mówi Renata Janik.
Rajd rowerowy to pierwsza z wielu inicjatyw upamiętniających żołnierzy Westerplatte z Kielecczyzny. Więcej piszemy tutaj.
https://emkielce.pl/region/rowerzysci-wyruszyli-na-westerplatte#sigProGalleria4120aeef88