REGION
Rewolucyjne plany Industrii na rewitalizację zbiornika wodnego w Sukowie
Farma fotowoltaiczna na wodzie, teren rekreacyjny, enklawa zieleni ze ścieżkami rowerowymi, wyspy połączone kładkami dla pieszych i kąpielisko. Tak w przyszłości może wyglądać otoczenie pokopalnianego zbiornika wodnego w Sukowie, w gminie Daleszyce.
Śmiałą koncepcję zagospodarowania tego ternu po byłej piaskowni przedstawiła w poniedziałek (3 czerwca) Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, która w przyszłości zamierza przenieść w to miejsce swoją główną siedzibę.
Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria podkreśla, że zbiornik w Sukowie w ostatnich latach był wydzierżawiony stowarzyszeniu wędkarskiemu. W przyszłości jego przestrzeń ma służyć szerokiemu gronu odbiorców.
– To wpisuje się wartości, jakimi kieruje się nasza firma. Zależało nam na tym, aby stworzyć miejsce, w którym można będzie w sposób bezpieczny obcować z naturą. Na części zbiornika planujemy w przyszłości wydzielić bezpieczną strefę kąpieli. Natomiast resztę akwenu będzie można udostępnić jako przestrzeń do pływania kajakami lub rowerkami wodnymi – dodaje.
Jak mówi Dominika Skulska, architekt, która opracowywała koncepcję rewitalizacji zbiornika w Sukiowie, motywem przewodnim projektu jest ekologia i działalność Grupy Industria.
– Łącząc te założenia, zaprojektowaliśmy budynek, który swoją formą przypomina kopalnię odkrywkową, jest to jednak zielona kopalnia, pokryta zielenią i połączona z wyspami, tworzącymi kompatybilny ekosystem. Część z tych wysp będzie miejscem siedliska dzikich zwierząt. Dodatkowo w przestrzeni rekreacyjnej zaplanowaliśmy park linowy, plac zabaw, a także tężnię solankową i budynek mariny, w którym będzie można m.in. wypożyczyć kajaki i rowery. Wokół zbiornika po byłej piaskowi poprowadzona zostanie ścieżka pieszo-rowerowa, umożliwiająca aktywny wypoczynek nad wodą – wyjaśnia.
Burmistrz Dariusz Meresiński zaznacza, że zbiornik w Sukowie, może stać się atrakcyjnym miejscem wypoczynku nie tylko dla mieszkańców gminy Daleszyce, ale dla turystów z całego regionu.
Wartość przedsięwzięcia może wynosić około 140-150 mln złotych. Termin rozpoczęcia prac budowlanych nie jest jeszcze znany. Prace przygotowawcze do inwestycji w tym m.in. uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń może potrwał co najmniej dwa lata. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane w ciągu 6-8 lat.
https://emkielce.pl/region/rewolucyjne-plany-industrii-na-rewitalizacje-zbiornika-wodnego-w-sukowie#sigProGalleriabd7568f8cf