Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Renata Janik i zarząd województwa z absolutorium

poniedziałek, 24 czerwca 2024 15:05 / Autor: Michał Kita
Renata Janik i zarząd województwa z absolutorium
fot. fb/ UMWŚ
Renata Janik i zarząd województwa z absolutorium
fot. fb/ UMWŚ
Michał Kita
Michał Kita

Sejmik województwa świętokrzyskiego udzielił absolutorium z wykonania budżetu dla marszałek Renaty Janik i zarządu regionu. W trakcie poniedziałkowej (24 czerwca) sesji za absolutorium  opowiedziało się 16 osób, przy 9 głosach przeciw. Trzech radnych wstrzymało się od głosu.

Renta Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego podziękowała radnym za udzielenie wotum zaufania i absolutorium.

– Pierwszy rok jest zawsze najgorszy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli mówić o wielu rzeczach, które już się wydarzyły. Zachęcam do codziennej współpracy w tym, aby również z udziałem unijnych środków, które mamy do wykorzystania w tej perspektywie zmieniać województwo na lepsze i przyczyniać się do jego rozwoju – mówiła.

Marszałek podkreśliła, że województwo świętokrzyskie jest w dobrej kondycji finansowej.

– Mamy wysoką zdolność kredytową i płynność finansową. W ubiegłym roku dokonaliśmy częściowej spłaty kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym w kwocie 67 mln złotych, z czego 51 mln przed terminem płatności. Dzięki temu jesteśmy najmniej zadłużonym województwem w Polsce – dodaje.

W ubiegłym roku dochody samorządu województwa wyniosły 1 mld 22 mln złotych. Wydatki uplasowały się na poziomie 963,7 mln złotych.

Największą część budżetu w ubiegłym roku pochłonęły wydatki na transport i łączność, w wysokości 501 mln złotych, na administrację publiczną przeznaczono ponad 141 mln złotych. Równie imponujące były wydatki na ochronę zdrowia, które wyniosły prawie 94 mln złotych oraz na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego prawie 80 mln złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO