Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Rehabilitacja pocovidowa w domu? Jak najbardziej

czwartek, 29 kwietnia 2021 14:16 / Autor: Magdalena Nowak
Rehabilitacja pocovidowa w domu? Jak najbardziej
Rehabilitacja pocovidowa w domu? Jak najbardziej
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Teraz dostęp do rehabilitacji postcovidowej będzie jeszcze łatwiejszy, dzięki rozszerzeniu programu o gabinety fizjoterapii, zajmujące się rehabilitacją leczniczą. Osoby, które przechorowały Covid-19 i mają powikłania, będą mogły liczyć na rehabilitację w swoich domach.

– Istnieje już rehabilitacja pocovidowa stacjonarna, a nowe zarządzenie umożliwia placówkom medycznym prowadzenie rehabilitacji pocovidowej w trybie ambulatoryjnym i domowym. Placówki dopiero będą składać dokumenty do NFZ, więc w tym momencie trudno powiedzieć, ilu będzie chętnych. Jest to pewne novum i zasady przy rehabilitacji domowej będą się nieco różnić od tych przy stacjonarnej – mówi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.   

– Do programu rehabilitacji COVID-19 w gabinecie fizjoterapeutycznym kwalifikują się ozdrowieńcy, nie później niż do sześciu miesięcy od zakończenia choroby, w przypadku stacjonarnej było to 12 miesięcy. Chodzina przykład o pacjentów z utrzymującą się dusznością, która poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie. Pacjenci, którzy przeszli COVID-19, ale mają trudności z samodzielnym poruszaniem także skorzystają z rehabilitacji postcovidowej. Specjalnie z myślą o nich program obejmuje również wizyty domowe. Podobnie jak w przypadku rehabilitacji w gabinecie fizjoterapeutycznym, u pacjenta muszą występować duszności – dodaje rzecznik.

Zabiegi i wizyty fizjoterapeutów w rehabilitacji domowej i ambulatoryjnej są realizowane na podstawie skierowania. Wystawi je pacjentowi m.in. lekarz rodzinny.

Program w poradni lub w domu trwa do sześciu tygodni i jest podzielony na trzy etapy: wizytę wstępną, terapeutyczną i końcową. Obowiązkowym elementem programu jest edukacja, dzięki której pacjenci będą wiedzieć więcej o samej chorobie i jej powikłaniach. Każdy uczestnik programu dowie się, jak radzić sobie ze skutkami choroby i co robić, aby jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności.

Pacjenci dostaną praktyczne wskazówki i szczegółowe plany treningowe, które ułatwią im samodzielnie dochodzenie do zdrowa. Między innymi skorzystają z gotowych porad i ćwiczeń dotyczących duszności i zespołu przewlekłego zmęczenia po infekcji wirusowej. Otrzymają również plany z zestawami ćwiczeń do samodzielnego stosowania w domu, dzięki którym będą dopasowywać skalę trudności i intensywności treningu do możliwości własnego organizmu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO