REGION
Przewodnicy świętokrzyscy modlili się na Karczówce
Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego zainaugurowała tradycyjne świąteczne spotkanie przewodników świętokrzyskich. Wydarzenie było okazją do podsumowania minionego sezonu turystycznego oraz omówienia planów i wyzwań na rok 2025.
Dominik Kowalski, prezes Zarządu Samorządu Przewodników Świętokrzyskich PTTK, podkreśla, że tego typu spotkania mają wieloletnią tradycję.
– W świątecznym spotkaniu opłatkowym uczestniczy nasze środowisko z całego województwa. Ta tradycja jest kultywowana od lat 80. To jest moment, kiedy możemy wymienić się informacjami dotyczącymi nowego sezonu turystycznego, ale też spotkać się z bracią przewodnicką: z honorowymi przewodnikami, z tymi najmłodszymi i najstarszymi. Przypominamy również o wydarzeniach takich jak wręczenie odznaki honorowego przewodnika świętokrzyskiego Janowi Pawłowi II w 1991 roku w Masłowie – dodaje.
Rok 2025 upłynie pod znakiem intensywnych szkoleń i spotkań przewodników świętokrzyskich.
– Już 1 i 2 lutego odbędzie się spotkanie szkoleniowe – 52. Zjazd Przewodników Świętokrzyskich w Busku-Zdroju i Wiślicy. Następnie objeżdżamy cały powiat, a finał zjazdu będzie miał miejsce w Wiślicy. 22 lutego, z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, spotkamy się na Świętym Krzyżu z przewodnikami z całej Polski. Ponadto pod koniec lutego odbędzie się szkolenie instruktorów przewodnictwa, również górskiego, z całej Polski. Szkolenie będzie miało miejsce w ośrodku "Jodełka" w Świętej Katarzynie – wyjaśnia Dominik Kowalski.
W homilii biskup Jan Piotrowski mówił między innymi o roli Kościoła jako przewodnika na drodze do Boga. Zwrócił się także bezpośrednio do zgromadzonych na Mszy Świętej.
– Przewodnik, również ten świętokrzyski, to świadek prawdy o historii tej ziemi, tradycji i obyczajach regionu. Tego nauczał święty Jan Paweł II, który wyznał, że Góry Świętokrzyskie są mu drogie, a ziemia świętokrzyska jest dla niego szczególna. Papież dziękował również za nadany mu tytuł przewodnika. Wy, drodzy bracia i siostry, zgromadzeni w tym kościele dedykowanym świętemu Karolowi Boromeuszowi, oraz wasi koledzy i koleżanki, których z nami nie ma, miejcie honor i życiową satysfakcję, że takiej właśnie sprawie służycie – mówił pasterz diecezji kieleckiej.
Posłuchaj homilii:
W spotkaniu świątecznym wzięli udział przewodnicy z całego regionu. Marcin Sołtys, prezes kieleckiego Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK "Bartek," podkreśla, że województwo świętokrzyskie to fascynujące miejsce, które wciąż skrywa wiele tajemnic.
– Dla mnie to olbrzymia pasja. Jestem przewodnikiem od kilkunastu lat, a mimo to wciąż odkrywam kolejne piękne miejsca. Na co dzień oprowadzamy turystów po tych najbardziej znanych zakątkach, jednak w naszym regionie nadal są miejsca warte odwiedzenia, które również my poznajemy – dodaje.
Na przestrzeni lat tytuł honorowego przewodnika świętokrzyskiego otrzymało wiele zasłużonych osób, w tym papież Jan Paweł II. Wręczenie odznaki miało miejsce w 1991 roku podczas pielgrzymki Ojca Świętego i Mszy Świętej na lotnisku w Masłowie.
– To było dla mnie wielkie przeżycie. Mimo że miałem przygotowane kilka zdań, do dziś nie pamiętam, co powiedziałem wówczas Ojcu Świętemu. W Mszy Świętej na błoniach lotniska w Masłowie wzięło udział około 500 przewodników z całej Polski. Dla mnie bycie przewodnikiem to niemal drugie życie – pasja, którą realizuję od wczesnej młodości, kiedy działałem jeszcze w harcerstwie – podkreśla Ryszard Woszczyński, nestor przewodników PTTK w Kielcach, który w 1991 roku wręczył Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II honorową odznakę przewodnika świętokrzyskiego.
Dotychczas funkcję przewodników świętokrzyskich pełniło ponad dwa tysiące osób. 1 lutego podczas 52. Zjazdu Przewodników Świętokrzyskich to grono zasili kolejne 20 osób podczas ceremonii "blachowania" czyli uroczystego wręczenia odznak oraz złożenia ślubowania.
https://emkielce.pl/region/przewodnicy-swietokrzyscy-modlili-sie-na-karczowce#sigProGalleriae881835742